6. veebruar 1996 kell 22:00

Aktsiatootlikkus ületab deposiite

Hansapanga finantsturgude divisjoni direktor Rain Lõhmus märkis, et suurte Eesti ettevõtete aktsiate tootlikkus on olnud aktsiaindeksite alusel viimase aasta jooksul kuni 45 protsenti. Tähtajaliste deposiitide puhul on aga intress vaid kümne protsendi piires. «Kuigi aktsiad on seotud ka suurema riskiga,» tunnistas Lõhmus.

Tõnu Pekk rääkis, et kui varem paigutasid aktsiatesse raha peamiselt suurinvestorid, siis nüüd on ka üksikisikute huvi raha aktsiatesse paigutamise vastu kasvanud.

Oma aktsiatega vabal turul olevate ettevõtete kasumiprognoosi kohaselt kujuneb Hansapanga kasum sellel aastal 230 miljonit krooni, Hoiupangal 68 mln, Tallinna Pangal 55 mln, Tallinna kaubamajal 50 mln ja Saku õlletehasel 34 miljonit krooni.

Hansapanga ja Hoiupanga kasumi prognoosimisel lähtuti ka sellest, et mõlemad pangad hakkavad pakkuma kindlustusteenuseid. Küsimusele, kas elukindlustusturu aeglast arengut arvestades pole selle ala märkimine ühe kasumi suurendajana ennatlik, vastas Pekk, et kasumiprognoos vaadatakse läbi periooditi ja sellesse tehakse korrektiive.

«Me oleme oma prognoosides püüdnud olla küllaltki konservatiivsed,» kinnitas Pekk.

Seoses alanud Balti Kasvufondi aktsiate emissiooniga märkis Hansa Aktivate Juhtimise ASi tegevdirektor Rein Malmstein, et fondidesse investeerimisel on üksikisikul suhteliselt lihtsam aktsiate kursi kõikumist jälgida ja riski jaotada. «Sellisel juhul teeb fond selle töö kliendi eest,» lisas ta.

Tõnu Pekki sõnul lähtub Hansapank oma kliente aktsiatesse investeerima ergutades printsiipidest, mille kohaselt peavad aktsiad olema piisavalt likviidsed -- ettevõtte aktsiapaki koguväärtus peab olema üle saja miljoni krooni. Teiseks peavad selle ettevõtte aktsiad olema vabalt võõrandatavad. Eestis tähendab see praeguses olukorras aktsiate registreerimist väärtpaberite keskdepositooriumis.

Hetkel kuum