13. veebruar 1996 kell 22:00

Konkurentsiamet süüdistab leibureid

Eile edastas konkurentsiamet oma seisukoha mullu detsembris leivaliidu esitatud ühisavalduse kohta, milles ettevõtted teavitasid üldsust ülemaailmsest teravilja hinnatõusust ning sellest tingitud pagaritoodete kallinemisest Eestis.

Konkurentsiameti järelduste kohaselt ei leppinud leivaliidu liikmed kokku küll konkreetseid hindu, kuid teavitasid üksteist siiski vajadusest tõsta toodangu hinda. «Informatsiooni vahetamine hindade tõusu vajalikkusest võimaldab hindu tõsta enam-vähem ühel ajal, mis nõrgendab konkurentsi turusuhetes osalejate vahel,» seisab konkurentsiameti seisukohavõtus.

Leivaliidu liikmesettevõtte ASi Leibur finantsdirektori Tiit Keerma sõnul näitab konkurentsiameti ettekirjutus, mis keelab pagariettevõtetel hinnatõusu vajadust kooskõlastada, et leivatööstusi on mõistetud valesti. «Tegemist ei olnud mitte mingi salajase kooskõlastusega, vaid kogu vabariigile avaldamiseks mõeldud informatsiooniga sellest, et kallinev tooraine tingib ka toodangu kallinemise,» lausus Keerma.

Tema väitel valitseb leivatehaste vahel väga tugev konkurents, kus püütakse üksteist lausa jõuga mõnest kauplusest välja suruda.

Keerma hinnangul võib sarnast kooskõlastamist hinnatõusu vajadusest lähtuvalt täheldada nii kütuse kui ka ajalehtede hinnatõusu puhul.

«Millegipärast on leib eluaeg olnud poliitiline asi,» tõdes ta.

Hetkel kuum