21. märts 1996 kell 22:00

Metsanädal peab hoogustama metsakasvatust Eestis

Eesti metsa- ja puidukaupmeeste põhihäda on, et ei jõuta oma toodangu lõpptarbijani ja nii palkmajad, paberipuu, ümarpuit kui ka saematerjal turustatakse vahendajate kaudu, märkis metsaameti peadirektor Andres Talijärv.

Metsanädala raames on Eestisse kutsutud lisaks Skandinaavia kaupmeestele mitmete Lääne- ja Kesk-Euroopa puidukaubanduskontsernide esindajad, et Eesti tootjad saaks nendega otsesidemeid luua.

«Korralikku saematerjali on ümarpuidust kasulikum müüa, aga kuivatatud saematerjali veel kasulikum,» ütles Talijärv. «Meie ideoloogia peab olema just võimalikult töödeldud puidu müük.»

Talijärv kritiseeris osa puidutöötlemisfirmade äriplaanide nõrkust ja riskide mittearvestamist.

Valusa kogemuse said firmad Laimeti ketassaagide ostmisega, tõi metsaameti peadirektor näite. Saage osteti Eestisse sisse väga palju ja nüüd, mil puidu hind on kogu Euroopas madalseisus, ei suudeta saagide peale võetud võlgu tasuda ning firmad hakkavad pankrotistuma, väitis Talijärv.

Skandinaavias ja Kesk-Euroopas on praegu hea minek ristpalkehitistel.

Eestis toodab suuremaid ja väiksemaid ristpalkmaju ekspordiks mitukümmend firmat. Turg võib ükskord aga ära kaduda, mistõttu suuremate investeeringute tegemisel tuleks Talijärve sõnul põhjalik äriplaan koostada, et mitte kõrvetada saada.

Metsamajandusliit Eesti Mets ja metsaamet korraldavad kevadist metsandus- ja puidutöötlusmessi Tartus juba kuuendat aastat. Tänavu on ekspositsioon välja pandud lauluväljakul, mis lisab eksponeerimisvõimalusi.

«Kahjuks on näitusel välisfirmade ja nende Eesti esinduste osakaal kodumaist toodangut pakkuvatest firmadest suurem,» ütles Eesti Metsa juhatuse aseesimees Indrek Viiask.

Kui eelmistel aastatel oli messi põhirõhk metsavarumistehnikal ja puidu esmase töötlemise seadmetel, siis seekord püütakse võimalikult atraktiivselt pakkuda Eesti firmade valmistatud täispuidust tooteid.

Metsanädala raames korraldatakse erametsaomanikele seminare ja tutvustatakse metsa hooldamist ja istutamist. Näitusel Forestry 96 on esindatud Eesti suuremad taimeaiad ja puukoolid.

Metsanädala puhul taasavatakse Eesti metsamuuseum Sagadi mõisas. Muuseumi ekspositsiooni on uuendatud ja muuseum on kolinud mõisa peahoonest kõrvalasuvasse ringtalli.

Hetkel kuum