24. märts 1996 kell 22:00

Lillemägi rohtunud

Kakskümmend aastat tagasi võitsid arhitektid Rein Luup ja Heiki Taras Tartu kesklinna Lillemäele planeeritava EKP linnakomitee hoone projekteerimiskonkursi. Ehitamist alustati kümmekond aastat tagasi, kuid esimestest müürijuppidest kaugemale ei jõutud. Punapartei kadumise tõttu tuli müürihakatisele uus otstarve leida. 1990. aasta suvel mugandasid arhitektid projekti ülikooli keeltemajaks. Ei saanud ka keeltemajast asja, ülikoolil nappis raha, ehitus seiskus esimese korruse müüridel.

Arhitektid olid sunnitud tegema projekti kolmandat korda ümber, sedapuhku Tartu linna- ja maavalitsuse haldushooneks. Esialgsete plaanide kohaselt pidi linnaplaneerimise osakond korraldama eelmise aasta lõpus konkursi esimese etapi ehitaja leidmiseks. Esimene ehitusjärjekord pidi valmima tänavu oktoobris ja teine aasta hiljem. Kevad on käes, kuid konkurss ehitaja leidmiseks siiani korraldamata, sest ehituse rahastamise küsimused on sassis.

Et pool Tartu maavalitsuse praegusest hoonest ilmselt tagastatakse õigusjärgsele omanikule, tuleb maavalitsusel otsida koht, kuhu kolida. Lillemäe administratiivhoonest vajaks maavalitsus neljandikku ja selle ehituseks on maavalitsus palunud Eesti valitsuselt 10 miljonit ning sisustamiseks 4 miljonit krooni.

Maavalitsus tahab saada garantiid, et linn hoonet üldse ehitama hakkab. Linn aga ei riski enne alustada, kui ehituse alustamiseks lubatud 10 miljonit laekunud on, et seejärel emiteerida ehituse jätkamiseks võlakirju ning paluda linnavolikogult erastamise reservfondist raha. Eelmisel teisipäeval otsustas valitsus Lillemäe hoone rahastamise küsimuse kuu võrra edasi lükata.

Kas tõesti jääb Lillemäe objekt rohtununa ootama aega, et sahtlipõhjast välja otsida hoone esialgne projekt?

Hetkel kuum