26. märts 1996 kell 22:00

Lühiuudised välismaalt

Vene gaasikontsern Gazprom ei ole nõus tegema Leedule järeleandmisi ja lubab veelgi vähendada gaasitarneid, kui Leedu lähiajal oma võlgnevust ei likvideeri.

Veebruari keskel kärpis Gazprom gaasitarneid Leedule neli korda -- 12 miljonilt kolmele miljonile kuupmeetrile.

Kompanii Lietuvos Dujos peadirektor Kestutis Shumacheris ütles, et kui Vene gaasitootjad viivad oma ähvarduse ellu, muutub olukord kriitiliseks. Tema sõnul jäävad siis gaasist ilma üksnes gaasil töötavad soojuselektrijaamad, klaasivabrikud ja muud tööstusettevõtted. BNS

Soome kaubanduse keskliit nõuab valitsuselt, et saavutataks kontroll kirbuturgude üle ning lõpetataks seadusevastane müük.

Keskliidu hinnangul on uute kaupade müük kirbuturul üks varimajanduse ilmingutest, mis on viimasel ajal hoogustunud. STARTEL-BNS

Tamperes algavad täna seitsmendad Hansa päevad, kuhu koguneb umbes 170 ettevõtet 11 riigist.

Huvipakkuvaimaks tõotab kujuneda Euroopa Liidu egiidi all toimuv kontaktlaat. Erinevate firmade esindajad on juba leppinud kokku enam kui 600 kohtumises. Hansa päevade raames toimub ka Via Baltica seminar.

Kohtumisele tuleb ka Eesti president Lennart Meri, kes esineb vastuvõtul kõnega. STT-BNS

Briti välisminister Malcolm Rifkind teatas eile, et ta toetab Kesk- ja Ida-Euroopa (KIE) kaupadele senisest hõlpsama pääsu võimaldamist Euroopa Liidu turule.

«Enne ELi laienemist jätkab Suurbritannia võitlust selle eest, et Kesk- ja Ida-Euroopa kaubad jõuaksid ELi turule senisest lihtsamalt,» kinnitas Rifkind pärast kohtumist Poola välisministri Dariusz Rosatiga. «Sellega pole mõtet oodata Euroopa Liidu laienemiseni.» REUTER-BNS

Ameerika Ühendriigid teatasid, et on jõudnud kokkuleppele Venemaaga kanalihaekspordi jätkamise osas.

USA asepresident Al Gore ütles, et USAs visiidil viibinud Venemaa delegatsioon soostus Washingtoni väitega, et USA linnuliha on ohutu ja tervislik.

Venemaa on suurim USA kanaliha eksporditurg, kuhu mullu tarniti linnuliha poole miljardi dollari eest. REUTER-BNS

Venemaa valitsus loobus rahvusvahelise surve mõjul plaanist kehtestada alkohoolsete jookide sisseveo kvoodid. Kvoodid pidid hakkama kehtima aprillis.

Moskva kavatsusele osutasid vastuseisu Venemaa kaubanduspartnerid ning rahvusvaheline valuutafond (IMF), kes seadis kvootide kaotamise eeltingimuseks uue laenu andmisel.

Interfaxi teatel jättis valitsus endale õiguse kehtestada kvoodid hiljem, kui import peaks õõnestama kodumaist tootmist. AP-BNS

Hetkel kuum