7. mai 1996 kell 22:00

London jääb Euroopa finantskeskuseks

«Finantsteenuste globaliseerumisega kujuneb igas ajavööndis oma juhtiv keskus -- need on Tokio, London ja New York. London hoiab Euroopas oma juhtpositsiooni. Viimasel kahel aastal on suured pangad ja finantsinstitutsioonid, sealhulgas Deutsche Bank, kandnud osa oma tegevusest üle London Citysse, kuna see on koht, kus tehakse tehinguid,» seletas John Chalstrey.

Londoni lordmeer valitakse vanade gildide esindajate hulgast üheks aastaks. Ta juhib London City linnavolikogu (Corporation of London). London City aastaeelarve on 1,47 miljardit Eesti krooni, mis on õige palju, kui arvestada, et Citys elab ainult 6000 inimest. Linnavolikogule kuulub Citys neljandik maast ja peale selle veel suured krundid mujal Londonis. Seetõttu on ilmselt üks tähtsamaid lordmeeri ülesandeid reisida maailmas ringi ja peibutada üha rohkem firmasid Citysse.

«Ühelgi teisel finantskeskusel ei ole juhatust, kelle tegevus oleks nii täielikult suunatud seal tegutsevatele firmade jaoks soodsa tegevuskeskkonna loomisele,» arvas lordmeer. Tänu moodsale arvutisidele ei ole City enam nii eraldatud kui varem.

Osa suuri panku, nagu Salomon Brothers ja Paribas, on avanud oma kontori West Endis. Suurimat konkurentsi pakub Cityle siiski Ida-London Docklands, kuhu suurpanga Barclays investeerimispank BZW otsustas oma esinduse üle kanda, ja teised pangad paistavad järgivat tema eeskuju.

«Pärast majanduslikku seisakut on Citys piisavalt tühje kontoriruume. Kaugemas tulevikus ei peaks ma Docklandsi konkurendiks, vaid pigem City laienduseks,» sõnas John Chalstrey.

City suurim puudus on transport. Heathrow' lennujaam jääb kaugele teisele poole West Endi ja sõidud võtavad palju aega. See on põhjus, miks pangad ja firmad eelistavad oma kontori paigutada linna lääneserva.

Corporation of London taotleb Heathrow' ja City vahele kiirmetroo ehitamist, kuid selle rajamine maksaks 47,6 miljardit Eesti krooni ja valitsuse vähese toetuse tõttu see venib. Viimasel ajal on aga tunduvalt parandanud ühendust London City Airporti väljaehitamine ning eurotunneli kiirrongiühendus kontinendiga.

Teised riigid püüavad lordmeeri sõnul kogu aeg Londonile kannale astuda ning sellepärast tulebki pidevalt täiustada infrastruktuuri.

City õhkkonna muudab eriliseks lordmeeri ümbritsev hiilgus ja toredus, mis muudab City ainulaadseks. Lordmeeri novembrikuine show, mida on etendatud 800 aastat, on riigi suurimaid vaatemänge, kus osaleb pool miljonit pealtvaatajat ja millest City iialgi ei loobu. DI

Hetkel kuum