Soome valitsusparteid jõudsid äsja kokkuleppele kärpida 1997. aasta töötuabiraha 800 miljoni marga võrra. Seepeale otsustasid Soome ametiühingute konföderatsioon (SAK) ja Soome ettevõtjate assotsiatsioon korraldada streigi.
Reedeks kavandatud üldstreik läheks Soome tööstusele maksma 500 miljonit marka. Tööstusallikate hinnangul kannaksid kõige suuremat kahju metsatööstus ja laevaliiklus. Finnair oli kavandatud streigi tõttu sunnitud ära jätma kõik 135 lendu. Streik halvaks ka Helsingi ühistranspordi, kuna neljapäeva keskööst reede keskööni ei sõida pealinnas bussid ega rongid.
Tööstuse ja tööandjate keskliidu andmeil on erasektori toodangu väärtus kaks miljardit marka päevas ja kogu rahvamajanduse kogutoodangu väärtus 2,5 miljardit marka. Kui streigiga ühineb miljon palgasaajat, kaotavad nad palgas üle 400 miljoni marga.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Riiklik vahendaja Jorma Reini arutas tööturu osapooltega olukorda. Kuna tegemist on poliitilise demonstratsiooniga, siis arutasid pooled ainult streigi üksikasju ja ulatust.
President Martti Ahtisaari pidas eile läbirääkimisi ametiühingute konföderatsiooni SAK esimehe Lauri Ihalaineniga ja teise mõjuvõimsa ametiühingute liidu STTK esimehe Esa Swanljungiga.
Kui reedese streigi järel valitsus ja töövõtjad ei jõua kokkuleppele töötuabriraha suhtes, mida valitsus kavatseb kärpida, ootab Soomet järgmise nädala kolmapäeval ees ekspordisektori streik. Soomest veetakse iga päev välja kaupu 600 miljoni marga väärtuses. Impordi väärtus on umbes 400 miljonit marka päevas.
Nii peaminister Paavo Lipponen kui rahandusminister Sauli Niinistö on kinnitanud, et uusi läbirääkimisi töötuabiraha üle ei tule.
Soome firmades kardetakse, et nii reedene kui ka kolmapäevane streik halvendavad tunduvalt Soome mainet eksporditurgudel. Firmad loodavad ühepäevase streigi üle elada mõõdukate kaotustega, kuid pikem tööseisak oleks nende meelest katastroof.
«Toodangu kaotus on ainult osa tagajärgedest, sest streik ja sellega ähvardamine mõjutavad ka intressimarginaali ja valuutakursse,» väidab Turu ülikooli professor Matti Virén.
Nagu tõdeb Kauppalehti oma eilses juhtkirjas, on praeguse patiseisu tagajärgi juba selgelt näha intressitaseme tõusus. Kui streigid jätkuvad, võib Soome majandus tagasi libiseda suurde kriisi. Järgneksid massilised vallandamised, intresside tõus ja rahvusvahelise usalduse kadumine. See tähendaks ka valitsuse langemist.
Soomes on üldteada, et praegune põhivaidlusküsimus -- töötuabiraha -- on ainus sotsiaalse tulude ümberjaotamise vorm, mida ei ole kogu kriisi ajal eriti puudutatud, mistõttu peab Kauppalehti loomulikuks, et valitsus peaks saama ka seal teha väikese kärpe. AFP-STARTEL-BNS-KL