9. juuni 1996 kell 22:00

Hansapanga kosjaviinad osutusid piisavalt kangeks

Lugematuid kordi on lätlased ajaloo jooksul pidanud hirmunult hüüdma: «Appi! Appi! Eestlased tulevad!» Metsikud verejanuliste ugrilaste väesalgad on rünnanud lõunanaabreid küll põhjusega, küll põhjuseta, ajades vajaduse korral sõjakulude katteks ära lätlaste kariloomi ja tühjendades nende viljasalvi.

Nüüd, kus maailm on muutunud palju tsiviliseeritumaks, ei ole eestlaste kombed sisuliselt sugugi muutunud. Pangandushiiglane Hansapank eesotsas juhatuse aseesimehe Rain Lõhmusega on tõsiselt nõuks võtnud sõjakirve maast välja kaevata ja Läti pangandusturgu rünnata, kosides liitlaseks sealse Deutsch-Lettische panga. Sellesisuline ostu-müügileping kirjutati pärast pikka kihlust alla käesoleva kuu alguses.

Ilusa saksakeelse nimega noorik võib Hansapangale rivaalide suhtes kaunis kasulikke nõuandeid jagada. Samas tekitab Rain Lõhmusest alguse saanud armumine lõunanaabrisse klientide jaoks ka mitmeid küsitavusi.

DLB presidendi Cirts Melbardise sõnul on pankadevaheliste suhete arenemisele kaasa aidanud tema ja Hansapanga laenudivisjoni juhi Indrek Neivelti isiklikud suhted. Isiklikest suhetest tingitud otsused pole aga pahatihti kuigi objektiivsed.

DLB turuosa Lätis kõigub viie protsendi piirimail. Bilansimahu poolest aga on pank kaheksandal kohal, mis näitab seda, et Läti poolel pole kaasa panna kuigi võrdväärset kaasavara. Kui mitte arvestada sada miljonit krooni maksnud rahakappe, mis Rain Lõhmuse sõnul annavad Hansapanga omadele silmad ette.

Läti panga omanikering on segane. Näiteks Läti sideminister Vilis Kri?topans, kes oli märtsini ühtlasi DLB juhatuse esimees. Eestis ei tuleks kõne allagi, et minister on ka panga juhatuse eesotsas. Või vene rahvusest ärimees Anatolij Blik, kelle kõige suuremaks eeliseks on Hansapanga PR-juhi Herkki Haldre sõnul see, et teda saab käega katsuda.

Läti ajakirjanduses väidetakse, et eestlased ostsid põrsa kotis. Ent see väide võib osutuda ka lihtsalt konkurentide kadetsemiseks, sest tänu Hansapangale suudab DLB ehk Läti panganduskriisi keeristormi vältida.

Vaatamata küsitavustele on Hansapangal Lätis tegutsemiseks ka mitmeid eeliseid.

Kindlasti eelistaksid Lätis tegutsevad Eesti ettevõtjad arveldamiseks kodumaist panka, kes on vähemalt praegu Eestis number üks. Hansapanga head renomeed arvestades ja Läti pankade seisuga võrreldes teevad sedasama paljud lätlased. Mitmele Lääne firmale oleks Hansapanga ilmumine Läti pangakriiside taustal lausa päästerõngaks -- omanikud saavad öösiti rahulikult magada, sest raha on kindlas kohas.

Nimetatud potentsiaalsete klientide otsustusi mõjutavad positiivselt Hansapanga senine töökogemus ja infotehnoloogiline areng, mis on tähtsamad kui kallid rahakapid.

Kuuldavasti avasid välispankadele rohelise tee viimaks ka leedulased. Loodame, et eesti pankurite kosjaviinad jätkuvalt kanged püsivad.

Hetkel kuum