7. august 1996 kell 22:00

Pärnu väikefirma julgelt haaret laiendamas

Pärnu kesklinna sadama juures asuvate Reldori tagasihoidlike bürooruumide ühes pisikeses toas istuvad kolm meest: firma tegevdirektor Jaak Uibu, kes varem pidas bussijuhi ametit ning endised meremehed Peeter Lansberg ja Igor Rudnev. Kõik kolm on firmaomanikud, lisaks neile jagavad firma aktsiaid veel eesti soost Rootsi ehitusettevõtja ja laevaomanik Kalju Reesalu ning ehitusdirektor Aare Parts.

Reldor alustas tegevust neli aastat tagasi, kui kuus firma algset omanikku said rendile Pärnu kesklinnasadama vallasvara, ostsid sadamakraanad ja muu puudujäänud tehnika ning alustasid lossimis-, laadimis- ja ladustamistöödega. Sadamasse on Reldor investeerinud vähemalt 3,5 miljonit krooni, kui aga tehnika juurde arvestada, suureneb Uibu hinnangul summa veelgi. Kuigi rendileping Pärnu sadamaga tuleval aastal lõpeb, loodavad Reldori mehed selle pikendamisele, sest vastasel korral on raha tuulde lennanud.

Pärnu sadama direktori Peeter Volkovi sõnul on praegu rendilepingu pikendamise teemadel vara rääkida, kuna asi on läbirääkimiste staadiumis.

Sadamateenuste kõrvalt hakkas Reldor tegevuse laiendamiseks ka kõrvale kiikama. «Kaks aastat tagasi munitsipaliseeriti sadam ja meil ei olnud enam kugugi oma raha panna. Ega me ei saanud hakata seda maha jooma või kuhugi maa sisse kaevama,» meenutab Rudnev firma edust tingitud laienemise põhjuseid.

Esialgu hakati tootma oma firma ehitiste tarbeks kive ning töötlema puitu, nüüd on valmimas omatoodetud kividest esimene suurem ehitis -- teenindus-tootmisküla.

Nii tootmisküla rajamise idee kui ka mitmed teised Reldori äriideed pärinevad Reldori suurema osa aktsiate omanikult Kalju Reesalult. Tööstuskülaks nimetavad Reldori omanikud kaasaegset bürooruumide ja teenindus-tootmispindade kompleksi, kus lisaks kõikvõimalikule büroovarustusele on olemas ka elementaarsed tingimused elamiseks.

Kompleks on mõeldud eelkõige välisfirmade esindajatele, kes Eestis kanda kinnitades ei julge kohe algul investeerida büroo- ja tootmisruumide ehitamisse või ostmisse. 15 miljonit krooni investeeringuid loodetakse tasa teenida 3-4 aastaga.

Kui küsida Reldori tulevikuplaanidest, vaatavad kolm firmaomanikku üksteisele otsa ning Jaak Uibu lausub kavala naeratusega, et mõned plaanid ikka on: individuaalelamute kompleksi ehitamine, suure ärikeskuse rajamine, Pärnu peatänaval asuva kohviku renoveerimine jne.

Eelmisel aastal ostis Reldor miljoni krooni eest ära osa Pärnu masinatehase varadest.

Kevadel omandasid AS Reldor ja Pärnu hulgifirma Kanpol 1,9 miljoni krooni eest Pärnu südalinna soodsimas kohas endise Eesti Kindlustuse hoone eesmärgiga rajada sinna ärikeskus.

Praegu käib väike võistlus, kumb ärikeskus saab enne valmis -- kas Port Artur või Reldori ärikeskus-büroohoone.

Hulgifirma Neptun omanik Elmar Lepp lausub, et Pärnus on ostujõud piiratud ning mitmed kauplused hääbuvad.

Reldori laiahaardelisi plaane hinnates tõdeb ta, et Pärnus ei ole ainult ühe tegevusalaga tegeledes võimalik suurfirmaks saada. «Ma arvan, et nende kõik plaanid ei ole kindlasti vettpidavad, kuid osad on head ja eks tulevikus näe, mis pidama jääb.»

Hetkel kuum