14. august 1996 kell 22:00

Valitsus ja põllumehed ei jõua tekstis kokkuleppele

«Valitsus ei taha aktsepteerida põllumajandusele puudu jäävat toetussummat,» kinnitas läbirääkimistel vaatlejana osalenud riigikogu liige Ants Käärma. «See on küllaltki kummaline -- peetud on kaheksa vooru läbirääkimisi ja jäänud ikka sellised põhimõttelised lahkhelid.»

«Läbirääkimised on 31. juuli seisuga lõppenud ja toimub lihtsalt sõnastatud kokkuleppe vormistamine paberil, mis võtab natuke rohkem aega, kui lootsime,» kommenteeris edasilükkunud kokkuleppe parafeerimist läbirääkimiste sekretär Uno Silberg.

«Kokkuleppe tekst kipub jääma küllalt lahjaks, sest kokkuleppele jõuti üsna vähestes asjades,» selgitas Käärma. «Valitsus soovib, et kokkuleppe tekst näeks soliidne välja, aga tootjate pool tahab, et kokkuleppes oleks kirjas see, milles kokku lepiti. Muidugi, see 330 miljonit krooni on siiski häbematult vähe.»

«Mulle tundub, et tuginedes nendele kaheksale eelnevale voorule on ka valitsuseksperdid selgeks teinud ja nõustunud sellega, et toetuste vajadus on suur,» lisas Käärma.

«Nüüd tuleks siis ka ausalt välja öelda, et toetust vajatakse nii palju, kuid selleks ei ole vahendeid. Selle taha on viimase kokkuleppe teksti sõnastamine takerdunud,» ütles Käärma.

Valitsus andis teisipäeval põllumajandusminister Ilmar Mändmetsale volitused parafeerida põllumajandustootjatega saavutatud kokkulepe põllumajandussaaduste hindade toetamiseks 332,81 miljoni krooniga.

Mändmets avaldas eile lootust, et kokkulepe parafeeritakse selle nädala reedel.

«Reedeks selgub sõnastuste vormistamise käigus, millal saab aeg küpseks, et kokkulepe tõesti allkirjastada,» lisas Silberg.

Põllumajandustootjate esindajad keeldusid eile igasugustest kommentaaridest kokkuleppe kohta.

Hetkel kuum