3. veebruar 1997 kell 22:00

Vähile avaldatakse järgmisel nädalal umbusaldust

Peaministri umbusaldusavaldusele on lubanud alla kirjutada 37 riigikogu liiget reformierakonnast, Mõõdukate ja Isamaaliidu fraktsioonist ning parempoolsete fraktsioonist. Arengupartei ja keskerakonnaga opositsioonil kokkulepet ei ole.

Parempoolsed on teatanud, et koos keskerakonnaga ei võta nad umbusalduse avaldamist isegi mitte ette. Arvestades, et Eesti soovib liituda Euroopa Liiduga, on arengupartei esimehe, euroministri Andra Veidemanni sõnul vastutustundetu lammutada valitsust enne, kui pole kokku lepitud, kes on uus peaministrikandidaat. «Ka arengupartei volikogu on seisukohal, et enne ei saa seda otsustada, kui on selge, mille vahel tuleb valida,» teatas Veidemann eile õhtul partei volikogu koosolekult.

Maarahva erakonna esimees Andres Varik, maaliidu fraktsiooni esimeest asendav Lembit Arro ning pensionäride- ja perede liidu fraktsiooni esimees Raoul Üksvärav ei soovi poliitilise olukorra destabiliseerimist. Nad on alla kirjutanud fraktsioonide ühisavaldusele, milles nad teatavad, et ei toeta umbusalduse avaldamist peaministrile seni, kuni Tallinna kesklinna korteritehingutega seonduv pole lõplikult välja selgitatud ja sellele pole antud kompetentset hinnangut. Samal seisukohal on ka koonderakond.

Isamaaliidu esimees Toivo Jürgenson märkis, et õiguslikust aspektist peab korteritehingutele hinnangu andma kohus, poliitilise hinnangu aga riigikogu. «Need riigikogu liikmed, kes peavad eetikaküsimusi tähtsaks, hääletavad umbusalduse avaldamise poolt,» sõnas Jürgenson.

Heiki Kranichi sõnul selgub see, kas mõned koonderakonna ja maameeste saadikud toetavad umbusalduse avaldamist Tiit Vähile alles hääletamise käigus. Kranich pidas tõenäoliseks, et umbusalduse avaldamiseks vajalikud 51 häält saadakse kokku. «Igal juhul tuleb poolthääli rohkem kui vastuhääli,» lisas ta.

«Pole põhjust arvata, et me ei saa kokku vajalikku hulka hääli,» ütles ka reformierakonna fraktsiooni esimees Valve Kirsipuu.

Küsimusele, mis saab pärast umbusalduse avaldamise õnnestumist, vastas Kranich: «Siis on arutamise koht.» Kranich lisas, et umbusaldust ei avaldata mitte valitsuskoalitsioonile, vaid ennast kompromiteerinud peaministrile.

Arvestades, et riigikogus on praegu ülekaalus valitsuskoalitsiooni hääled, on Kranichi sõnul tõenäoline, et uue peaministri leiab valitsuskoalitsioon.

Ta välistas erakorraliste valimiste toimumist.

Hetkel kuum