25. veebruar 1997 kell 22:00

Põhjala investeerib hoogsalt

Kölnis asuv IWD-majandusinstituut tõstab oma vastilmunud uurimuses esile Skandinaavia riike: «Need riigid on läbi teinud turumajandusele vajaliku kõhnumiskuuri ning piiranud oluliselt heaoluriigi kasvu. Valitsuse, tööandjate ning ametiühingute tiheda koostöö tulemusel on kärbitud sotsiaalkulutusi, saneeritud riigieelarve ning parandatud investeerimistingimusi.»

Põhjala ettevõtete investeerimisindu põhjendab instituut eelkõige madala maksukoormaga. Saksamaa ettevõtjate maksukoorem on ligi kaks korda suurem kui Soomes või Rootsis.

Vaatamata Saksa ettevõtete investeeringute tänavusele suhteliselt suurele kasvule -- neli protsenti -- ei suudeta veel saavutada 1992. a taset. IWD näeb ühe põhjusena suuri investeeringuid Saksa majandusse kaheksakümnendate lõpus. Need seadmed on aga tänaseks vananenud ning vajavad väljavahetamist, eriti kui Saksamaa tahab oma konkurentsivõime säilitada.

«Vaid dünaamiline investeerimisvoog võib parandada tööhõivet,» kirjutatakse aruandes.

Kahanenud on ka Saksa ettevõtete kasumid. 1995. a oli kasum käibest vaid 1,5 protsenti. Suurbritannias ja Rootsis olid kasumid neli korda kõrgemad, ligi kuus protsenti. 1996. a statistika veel puudub, kuna mitmed ettevõtted ei ole veel aruandeid esitanud. DI

Hetkel kuum