5. mai 1997 kell 22:00

Korruptsioon seljatab riigi

«See on ju puhas korruptsioon,» rõkatas üks eraettevõtja, kui kuulis, et rahandusministeeriumi kantsler Agu Lellep sai Ühispanga nõukogu liikmelt Mart Avarmaalt ülisoodsa aktsiaoptsiooni 30 000 Ühispanga aktsia peale. Täna usub vaid loll Lellepi juttu selle kohta, et ta optsiooni möödunud kevadel tegi. Selle aga, kuidas ja millal Lellep selle aktsiaostu tegelikult sooritas, peab välja selgitama väärtpaberiinspektsioon.

Tänaseks on inspektsioon siseinfo põhjal tehtud aktsiaostude uurimiseks kulutanud tuhandeid kroone riigi raha, aga tulemusteta. Mõni aeg tagasi kostnud hädakisa ulatusliku siseinfo kasutamise kohta vaibus järsult, kui inspektsiooni juhtkond käis rahandusministeeriumis «vaibal». Siseinfo kasutamist kajastavad materjalid, mis inspektsioon ministeeriumile ja majanduspolitseile üle andis, on kuhugi lauasahtlisse tolmu korjama jäänud.

Rahandusministeeriumi kantsler Agu Lellep tunnistas, et aktsiaostude uurimiseks loodud komisjon ei leidnud midagi. Mitte kui midagi. «Sest seal polnud midagi,» väitis ta.

Lellepi väitel rändasid materjalid edasi politseisse. Majanduspolitsei ülem Veljo Aleksandrov tunnistab, et temal info puudub. Aleksandrovile oli jäänud mulje, et peab andma hinnangu inspektsiooni peadirektori Vahur Loki tegevuse kohta. Kõrge majanduspolitseinik ei saa tänaseni aru, miks ta komisjoni koosseisu arvati. Pärast esimest põgusat koosistumist pole temaga ühendust võetud. «Ju ei olnud minu osalust vajagi,» kommenteeris Aleksandrov politsei abist loobumist.

Minu arvates niiviisi väärtpaberijärelevalve enam tegutseda ei saa. Seda meelt on ka väärtpaberimaaklerid, kes ootavalt sõltumatu järelevalve loomist. Miks te siis ei tee sellist järelevalvet, riigikogujad?

Hetkel kuum