6. mai 1997 kell 22:00

Briti keskpangale suuremad volitused

Suurbritannia uus rahandusminister Gordon Brown tõi plaanitud kohtumise Inglise Panga presidendi Eddie George'iga 24 tunni võrra ettepoole ja teatas, et annab keskpangale vabaduse kehtestada intressimäärad.

Senise süsteemi järgi muudab intressimäärasid rahandusministeerium pärast keskpanga seisukoha ärakuulamist.

Endine rahandusminister Kenneth Clarke ignoreeris keskpanga presidendi Eddie George'i nõuannet intressimäärasid tõsta mitu kuud.

Suurbritannia majandus on kasvanud enam kui kolmeprotsendilise tempoga ning keskpanga juht oli mures inflatsioonilise surve pärast.

Eile vastu võetud otsuse kohaselt tõusis ametlik intressimäär seniselt kuuelt protsendilt 6,25 protsendile.

Browni kommentaarid vallandasid tõusu Suurbritannia võlakirjaturul. Naelsterling reageeris uudisele esialgu kukkumisega, hakkas siis aga kiiresti tõusma.

Brown ütles, et Tööerakonna valitsuse eesmärk on teha lõpp aastakümneid väldanud buumi-kriisi tsüklitele Briti majanduses.

Rahandusminister teatas, et valitsus annab keskpanga käsutusse ka oma valuutareservid. Loomisel on uus 9liikmeline «rahapoliitika komisjon», kuhu kuulub keskpanga asepresident ja neli liiget väljastpoolt panka. Komisjon istub koos kord kuus.

Inglise Pangale täieliku iseseisvuse andmine oleks oluline samm Euroopa rahaliidu tingimuste täitmise teel.

Brown ütles aga, et Suurbritanniast ei saa ilmselt rahaliidu liiget selle esimeses etapis 1999. aastal.

Täelikku Maastrichti lepingu tingimustele vastavat iseseisvust Inglise Pank siiski ei saanud, sest rahandusministeerium määrab edaspidigi inflatsioonisuunised.

Rahandusministeeriumi pressiesindaja sõnul on uuel Inglise süsteemil sarnaseid jooni Uus-Meremaa süsteemiga. REUTER-BNS

Hetkel kuum