16. juuni 1997 kell 22:00

Eesti Fosforiit oksjonile

Erastamisagentuuri peadirektor Väino Sarnet rääkis, et riigile on kõige tähtsam Eesti Fosforiidi erastamisest saadav raha. «Eesti Fosforiit on praegu valdusettevõte, mille põhiline tegevus on omada aktsiaid ja sellisel juhul on ettevõtte oksjonil erastamine täiesti aktsepteeritav,» sõnas ta.

Sarnet rääkis, et ilmselt ei ole otstarbekas erastamine eelläbirääkimistega kirjalikul enampakkumustel. Eelläbirääkimiste kaudu tahetakse seada muid täiendavaid lisatingimusi, mis teoreetiliselt peaks viima hinna alandamisele, lisas ta.

Eesti Fosforiidi riigi aktsiate alghind, 16 miljonit krooni, on Sarneti sõnul kindlasti palju väiksem, kui seda oleks võimalik olnud saada mõni aasta tagasi.

Restruktureerimine, mida ettevõte on oma algatusel teinud, ettevõtte hinnale kaasa aidanud pole, väitis Sarnet.

Eesti Fosforiidil on neli tütarfirmat, milles on ettevõttel täisosalus, ja 21 firmat, mille aktsiate omanik ettevõte on. Üldjuhul on tütarettevõtted loodud kunagise fosforväetiste tootja Eesti Fosforiidi vara baasil ja enamik neist pole seni mingit omanikutulu tootnud.

Eesti Fosforiidi peadirektor Ain Tats väitis, et ettevõte on erastamiseks ette valmistatud nii, nagu mitmed konsultandid, ka maailmapanga töötajad, on soovitanud.

Küsimusele, kas erastamine oksjoni teel ja pakutud alghind on tema arvates õige, vastas Tats, et see on erastamisagentuuri otsustada. «Eks määramatus olukorras on ikka halvem olla,» rõhutas ta erastamise plusse.

Väino Sarnet avaldas lootust, et Eesti Fosforiidi aktsiate müügiks korraldatud oksjonile tuleb palju potentsiaalseid ostjaid. Samas tunnistas ta, et näiteks välisinvestorid ei ole erastamisagentuuri poole veel pöördunud.

Ain Tats märkis samuti, et erilist huvi pole Eesti Fosforiidi aktsiate ostmise vastu seni ilmutatud.

Kuni pool ostuhinnast on Eesti Fosforiidi aktsiate ostjal võimalik tasuda EVPdes.

Eesti Fosforiidi eelmise aasta käive oli 18,8 miljonit krooni ja kahjum 13,6 miljonit krooni. Ain Tats rääkis, et eelmise aasta kahjumist moodustavad suure osa mitmesuguste võlgade ja kompensatsioonide väljamaksmine ning erastamise ettevalmistamiseks tehtud kulutused.

«Ainuüksi koondamiskompensatsiooni maksime üle kolme miljoni krooni,» sõnas Tats.

Käesoleva aasta esimeste kuudega on Eesti Fosforiit tootnud väikest kasumit. Eesti Fosforiidi aktsionärid on peale Eesti riigi ka Venemaa firmad Agrohiminvest ja Apatit, kumbki 10protsendilise osalusega. Ettevõttes töötab praegu kahesaja inimese ringis.

Hetkel kuum