26. juuni 1997 kell 22:00

Venemaa vajab maksudistsipliini

Läinud nädalal kiitis Venemaa heaks uue maksukoodeksi, mida Boriss Jeltsin ruttas nimetama suureks võiduks.

Keerulise maksusüsteemi lihtsustamine korrastab Venemaa riigifinantsid, likvideerib valitsuse «häbiväärse» võla pensionäride ees, stimuleerib investeeringuid ning annab valitsusele 1998. a eelarve planeerimisel selge ettekujutuse valitsuse tulubaasist. Meelevaldne maksustamine, mille all on kannatanud nii kodu- kui välismaised investorid, peaks sellega lõppema.

«Kui parlament poleks koodeksit kinnitanud, oleks see maksureformile olnud hukatuslik,» ütles üks majandusspetsialist. «See oli olulise takistuse ületamine, kuid ei jää viimaseks.» Parlament võib ikka veel lauale panna muudatusettepanekuid, enne kui koodeks lõplikult kinnitatakse.

«Tõeline lahing algab nüüd, et koodeks ellu rakendada,» ütles ta.

Uue maksukoodeksi autorite sõnul on seadustiku eesmärk muuta maksud jälgitavaks, prognoositavaks ning õiglaseks. Selleks on kavas maksude arvu vähendada praeguselt 200-lt 30-le ning tühistada maksuseaduste tõlgendamiseks koostatud 2000 õigusakti.

Maksukoorem nihkub ettevõtluselt rohkem eraisikute kanda. Viie tulumaksuvahemiku asemel jäetakse alles kaks.

Valitsus prognoosib, et riigi maksutulud kahanevad muudatuste tulemusel 35,1 protsendilt 32,4 protsendile, vabastades täiendavad ressursid erasektori investeeringuteks.

Sätted, mis lubavad maksualaseid ettekirjutusi kohtus vaidlustada, peaksid suurendama välisinvestorite usaldust.

Ükskõik kui hästi need muutused teoorias kõlavad, peavad need ennekõike praktikas realiseeruma. Seda tingimustes, kus valitsuse suhtes valitseb sügav usaldamatus ning maksudest kõrvalehoidmisest on saanud omaette kunst.

Hiljutisel kohtumisel välisinvestoritega ütles Venemaa maksuameti direktor Aleksandr Pot?inok, et valitsus peab jõustama printsiibi, et igaüks maksab oma osa.

Valitsusametnikud tunnistavad, et see on üliraske ülesanne riigis, kus 2023 suuremat juriidilist isikut ei maksa üldse makse ning vaid 3 protsenti täiskasvanud kodanikest esitas tänavu õigeks ajaks maksudeklaratsiooni.

Varasemad katsed suurendada tulusid maksubaasi laiendamise ning lisaväärtusmaksu alandamisega 28 protsendilt 20 protsendile on toonud vaid maksutulude vähenemise, hoiatas liigse optimismi eest Venemaa majandusminister Jevgeni Jasin.

«Kui maksumääru alandada, siis need, kes enne maksid, jätkavad maksmist, need aga, kes ei maksnud, ei maksa ka nüüd,» ütles ta. FT

Hetkel kuum