1. juuli 1997 kell 22:00

Millised probleemid on seotud aruandlusega?

Statistikaamet küsib vahel selliseid asju, et hoia kohe kahe käega peast kinni. Nad ei anna endale aru, mida ja kellele nad alla saadavad. Firma eripära ei arvestata. Tulevad ehituse- ja viimistlusega tegelevale firmale mingid katlamajade aruanded. Me oleme siin lausa pahandanud nende peale, sest see on ju tohutu maksumaksja raha, mille nad ära raiskavad blankettide ja väljasaatmise peale.

Olen teiste raamatupidajatega rääkinud, tohutu segadus valitseb ikkagi selles, et mida täpselt, kuhu ja mil kombel esitada. Raamatupidajad on ära hirmutatud, et äriregister ei võta pabereid vastu, kui ei ole täpset vormistust. Seda vormistamist on loetletud küll ühes, küll teises kohas, kuid see ei lähe täpselt omavahel kokku. On kaks võimalust, mida mina näen -- kas teha asi siis väga konkreetseks ja töötada välja täpselt nõutav vorm või võtta vastu ka loomingulisemalt tehtud töid.

Meie registri jaoks on aruandlus praegu muidugi kõige väiksem asi võrreldes suure kandeavalduste arvuga, mis seoses esimese septembri tulekuga on tekkinud.

1. juuliks tuli paljudel firmadel, kes olid eelmisel või üle-eelmisel aastal äriregistrisse kantud, meile eelmise aasta majandusaasta aruanded esitada. Palju neid täpselt on, ei saa hetkel öelda, sest neid laekub pidevalt.

Ja neid, kes jätavad esitamata, võib äriseadustiku järgi trahvida.

Kas me nüüd neid kohe trahvime, see on omaette küsimus, aga pikemaajalised hilinejad saavad kindlasti trahvitud. Omalt poolt oleme teinud kõik, et aruannete esitamine läheks võimalikult valutult.

Raamatupidajatel soovitan ikkagi probleemide vältimiseks jälgida äriseadustiku vastavaid paragrahve ja kindlasti raamatupidamisseaduse paragrahvi 22, eriti lõige 2 punkt 2.

Hetkel kuum