27. juuli 1997 kell 22:00

EVEA pank piirab laenude väljastamist

Beilinsoni sõnul napib vaba raha laialdaseks laenutegevuseks, sest kasutada on võimalik vaid klientide hoiuseid. «Isikule, kes ühe või kaks kuud panga klient olnud, krediiti ei anta,» lisas ta.

Panga laenuintress ei ole Beilinsoni sõnul inflatsioonist madalam, kuid see peab langema käsikäes hoiuseintressi määraga. Möödunud nädala lõpus teatasid Eesti pangaturgu dikteerivad suurpangad, et nad ei alanda lähikuudel keskmist laenu baasintressi.

Praegu on EVEA panga kroonihoiuste intress 11% ja Saksa marga hoiuste intress 10% aastas. Juriidiliste isikute hoiused moodustavad kolmandiku EVEA panga hoiustest.

Koostööleping maaelu krediteerimise fondiga ja maaelu laenude tagamise sihtasutusega võimaldab Beilinsoni sõnul laiendada koostööd maapiirkondade klientidega. Sellisel juhul on viieks ja enamaks aastaks antava laenu intress 9,5 protsenti.

EVEA panga rahandusdirektori asetäitja Aivar Riimetsa ütlusel ei ole seni idaturgudel aktiivselt tegutsetud, mistõttu ka panga kasumlikkus on madalam kui teistel kommertspankadel.

Põhjusena, miks idaturgudesse suhtutakse konservatiivselt, nimetas Riimets asjaolu, et ?veitsi investorid, kellele kuulub 36,4 protsenti panga aktsiakapitalist, ei lase läbi neile riskantsena näivaid otsuseid.

Riimets märkis, et edaspidi kavatseb pank tegevust idaturul laiendada ja peale praegu Moskvas tegutseva esinduse avada esindus ka Ukrainas.

Samuti peaks Riimetsa sõnul suurenema väärtpaberite osakaal panga bilansis, seda eriti võlakirjade ja teiste fikseeritud tulumääraga instrumentide osas.

Aktsiaid hindas Riimets spekulatiivseteks instrumentideks, mille osakaal bilansimahus ei peaks ületama 1--2 protsenti.

EVEA pank on vanim tegutsev kommertspank. Panga bilansimaht juuni lõpus oli 531,6 mln krooni ja kasum 7,2 mln krooni. Selle aasta bilansimahuks prognoosib pank 550 mln ja kasumiks 15 mln krooni.

Hetkel kuum