22. oktoober 1997 kell 22:00

Eksperiment taksopargiga jõuab lõpule

ASi Tallinna Taksopark tegevdirektor ja ettevõtte ainus töötaja Peeter Rääk ütleb, et erastamisagentuuri väljakuulutatud enampakkumisel lähevad müüki üksnes nõuded, kuna taksopargil pole vara, mida müüa. Erastamisagentuur on viiendiku Tallinna taksopargi aktsiate alghinnaks määranud 1,14 miljonit krooni. Senistel aktsionäridel on aktsiate eelisostuõigus.

Erastamisagentuurile esitatud andmetel oli Tallinna taksopargi eelmise aasta käive 153 000 krooni, käesoleva aasta esimese poolaasta käive 41 000 krooni.

Tallinna taksopargi suurimad võlgnikud on ettevõtte enda omanikud. Taksoteenuseid pakkuva ASi Tulika Takso omanik AS Taxon omab 51 protsenti taksopargi aktsiatest, kuid on taksopargile võlgu 2,3 miljonit krooni. AS Mail, millele kuuluvad Kristiine keskuse hooned, on 25,5 protsendi taksopargi aktsiate omanik. Mail on taksopargile võlgu 3,5 miljonit krooni.

ASi Tallinna Taksopark ja ASi Taxon nõukogu esimees Mati Saar seletab, et taksopargi nõuded Taxoni ja Maili vastu tekkisid kaks aastat tagasi, kui viimatinimetatud firmad ostsid ära taksopargi vara. Saar ütleb, et ostulepingu kohaselt peavad nii Taxon kui Mail oma võlgnevuse taksopargi ees kustutama hiljemalt 2000. aastal

ASi Mail ja Kristiine Keskuse ASi juht Margus Reinsalu sõnab, et Taxon ja Mail teevad taksopargi müüki pandavate aktsiate ostmiseks ühise pakkumuse. Küsimusele, kas aktsiate ostmisega kustutatakse Taxoni ja Maili võlg taksopargi ees, vastab Reinsalu, et tegemist on siiski eraldi juriidiliste isikutega ja seetõttu ei oska ta sellele küsimusele ammendavat vastust anda.

ASi Mail käes on praegu taksopargi endine haldushoone ja neljakorruseline parkimismaja. Reinsalu lausub, et parkimismaja on hakatud juba lammutama ja sinna tuleb uus neljakorruseline ärihoone. Kristiine keskuse projekti on kaasatud ka Itaalia investor Ernesto Preatoni, kes on lubanud investeerida Endla tänava ääres asuvasse kinnisvarasse sada miljonit krooni.

Tallinna taksopark oli seitsme ettevõtte hulgas, mille enamusaktsiad müüdi juba rublaaja lõpul ettevõtte enda töötajatest moodustatud aktsiaseltsidele. Tollal oli taksopargi bilansijärgne vara 2,1 miljonit krooni ja ettevõtte väärtuseks hinnati 2,8 miljonit krooni.

1993. aastal moodustas taksopark kaks tütarfirmat ASi Tulika Takso ja Kristiine Keskuse ASi, mis läksid aasta pärast vastavalt ASi Taxon ja ASi Mail valdusse.

Homme paneb erastamisagentuur müüki järelejäänud 20,4 protsenti Tallinna taksopargi aktsiatest, millega võib sellele erastamiseksperimendile joone alla tõmmata.

Müüki pandavate aktsiate omanikuks saavad suure tõenäosusega ettevõtte senised aktsionärid. Sellega on praegustel omanikel võimalik veidi üle miljoni krooni eest omandada enda ligi kuue miljoni krooni suurune võlg taksopargi ees.

Hetkel kuum