30. november 1997 kell 22:00

Kuidas pangad võimaldavad arvelduskrediiti kasutada?

- Ma ei ole praeguste tingimustega hästi kursis, sest ma sain lepingud enne rahaturu «kuumaks minemist» peaaegu ideaalsetele tingimustel pikendatud. See oli septembris. Ma ei oska öelda, mis tingimusi pangad täna pakuksid. Olen kuulnud, et praegu küsitakse 20% kõrgemat intressi. Pangapoolseid kitsendusi pole meile tulnud, et peaks lepingud ümber vaatama. See sõltub arvatavasti ka firma suurusest ja käibest, meiega on pank ilmselt piisavalt rahul. Meil on sõlmitud aastane leping.

Mul pole õigust päris täpselt öelda, aga meie intress on alla 13 protsendi. Arvelduskrediit on fikseeritud intressiga.

Limiit sõltub kliendist, aga üldjuhul võimaldatakse krediiti pool kuukäibest, meil on see veidi suurem. Hulgimüügifirmade lepingutes on väga suured summad, neil on suured käibed ja pool käibest ei kata vajadust. Sel juhul on protsent umbes 70--80 kuukäibest. Tagatis peab olema üldjuhul 130%.

- Seoses turul valitseva rahanappusega on tingimused muutunud ainult hinna osas. Praegu on nõudlus oluliselt suurem kui pakkumine ja see on viinud hinnad üles. Arvelduskrediidi baasintress Eesti kroonides on meil praegu 15%. Mõned pangad on kehtestanud ettevõtetele ka limiiditasu, Hoiupangas maksab klient 15% ainult kasutatud arveldukrediidi limiidilt.- Praeguste klientidega töötame vanadel tingimustel edasi, uutest projektidest eelistame eliitkliente. Samuti eelistame teatud majandussektoreid, eriti kolme valdkonda: tööstust, eksporti ja transiiti.- Tõenäoliselt peaks hind 2--3 kuu jooksul lühiajaliste instrumentide puhul stabiliseeruma umbes 13% juures. Kui mõni ettevõte sõlmib praegu lepingu 15--16% intressiga, siis vaatame hinnad vastavalt sellele üle, kuidas turg muutub. Kliendil on alati õigus taotleda hinna alandamist. Kui rahaturu olukord võimaldab, siis kindlasti ka teeme seda.

- Meil oli krediit käes juba enne rahaturu kriisi algust ja mul pole olnud vajadust seda suurendada. Olen kuulnud, et arvelduskrediidi saamine pole muutunud keerulisemaks, küll on aga tõusnud protsendid. Lepingud on sõlmitud aastaks. Tagatiseks piisab kommertspandist. Limiiti või laenu antakse tavaliselt poole kuni ühe kuu käibe ulatuses. Siia lähevad sisse ka käibevahendite laenud, mitte ainult arvelduskrediit.- Arvelduskrediidi summa peab jääma sellesse vahemikku, kui suures summas kõigub pangakonto jääk. Ei tohi pidevalt jääda palju miinusesse. Kui liiga palju miinusesse jääd, siis on mõistlikum võtta käibevahendite laenu. Selle protsent on väiksem.- Lepingus on fikseeritud, et pangal on õigus protsenti muuta vastavalt oma baasintresside muutumisele. Pank on meid juba hoiatanud, et järgmise aasta algusest meil protsent natukene tõuseb -- umbes 4 protsendi võrra.

Hetkel kuum