Sarnaselt mitmete teiste ministeeriumidega on ka kultuuriministeerium kiirendanud viimastel nädalatel endale kuuluva vara müüki.
Põhjus on lihtne -- kui praegu laekuvad vara müügitulud ministeeriumile, siis aastavahetusest riigieelarvesse.
Äripäeva andmetel on erastamisagentuuril informatsioon, et kultuuriministeerium plaanib müüa 35% ajalehe Meie Meel ja 51% raamatukaupluse Rahva Raamat aktsiatest.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Avo Annuse sõnul on kultuuriministeeriumis välja kujunenud oma arusaam sellest, kes peaks ettevõtte aktsionär olema. «Igal juhul ei ole see kujunenud vaba konkursi alusel,» väidab ta.
Vastukäiguna plaanib erastamisagentuur teha nõukogule ettepaneku kinnitada nimetatud aktsiad erastamisnimekirja.
Annuse sõnul tehakse seda juhul, kui kultuuriministeerium ei esita enne 17. detsembrit erastamisagentuurile põhjendatud vastuargumente.
Ta lisab, et erastamisseaduse alusel võib nõukogu kinnitada objekte erastamisnimekirja ka ilma ministeeriumi kooskõlastuseta.
Kommenteerides erastamisagentuuri pöördumist ütles kultuuriminister Jaak Allik, et ametlikku seisukohta pole ministeerium veel avaldanud.
Samas väidab ta, et Rahva Raamatust ei soovi nad veel riigi osalust müüa. Tuleb kindlustada, et põhitegevuslik raamatute müümine edaspidigi jätkuks, põhjendab ta.
Müügilepingusse tegevuse jätkamise kohustuse panemise osas on Allik skeptiline. On küllalt näiteid, et nendest kohustustest hiilitakse mööda, räägib ta.
Meie Meele aktsiate erastamisnimekirja kinnitamisega ministeerium Alliku sõnul arvatavasti nõustub. Kuid lõpliku sõna ütlemiseks tahab ta ära kuulata riigivaraspetsialistide hinnangu.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Meie Meele peatoimetaja Mare Vetemaa ei eitanud, et aktsiate müügist on ministeeriumiga juttu olnud. Ta nendib, et ajalehele Meie Meel ja enamusaktsiate omanikule oleks kindlasti soodsam aktsiakapitali laiendamise teel riigiosaluse võõrandamine.
On avaldatud kahtlust, et Tallinna raamatutrükikojale renditud vara ei müü kultuuriministeerium ainult raha pärast -- asi on soovis ostjatele ebasoodsate kohustustega seotud objekt kellelegi kergelt kätte mängida.
«Raamatutrükikoja müügi kohta on kõik seni kirjutatu puhas ja teadlik vale,» räägib Allik. Ta kinnitab, et ministeerium ei olnud eelläbirääkimistega pakkumist välja kuulutades muust huvitatud, kui et säiliks raamatute trükkimise järjepidevus ja ettevõtte töötajaskond.
Ministri sõnul pole keegi tähelepanu juhtinud sellele, et tegu on esimese eelläbirääkimistega müügiga riigivara seaduse alusel, kus müügi otsustab valitsus.
«Pärast läbirääkimisi, kui selgub, milline on pakkumise hind, on valitsus otsustajaks, kas selle hinnaga müüa või minna järgmisele sammule,» ütleb Allik. «Valitsus võib otsustada ka kõik erastamisagentuuri korraldada anda.»