1. veebruar 1998 kell 22:00

New Yorgi börs taas rekordtasemetel

Eelmise nädala algus oli USA turgudel murdepunkt. Esmaspäeval hakkasid tänu mitmele soodsale kasumiteatele tõusma Dow komponendid ning teisipäeval järgnes suurfirmadele ülejäänud turg. Tõus oli koguni nii edukas, et 500 suuremat börsifirmat ühendav S&P500 indeks jõudis neljapäeval taas rekordtasemetele 985,49 punkti juures. Tõusu põhilisteks argumentideks võib pidada suhtelist rahu Aasia turgudel, ettevõtete kasumite keskmiselt head taset ja Clintoni seksiskandaali mõju vähenemist. Analüütikud väljendavad aga kasvavat muret 1998. aasta pärast. Paljud leiavad, et 1997. aasta tulemusi ei saanudki Aasia kriis hilise alguse tõttu mõjutada. Seda raskemaks võib osutuda tänavune löök. Dow kerkis nädalaga enam kui 200 punkti (2,67%) ja lõpetas reedel 7906,5 punktil.

Nii nädala alguses kui ka lõpus vaevasid Rootsi turge mitmesugused kõhklused. Sinna vahele jäi aga mitu korralikku tõusupäeva, mida toetasid nii teised tugevnevad Euroopa turud ning Londoni aktsiate tõus rekordtasemetele kui ka neljapäevane Greenspani kõne, mille mõju Euroopas oli tugev. Suuremat tõusu takistas mitmel päeval eri sektorites levinud kasumivõtumeeleolu. Nii langes nädala algul seni tugev pangasektor ning kolmapäeval farmaatsia eesotsas Astraga. Nädala kõneaineks oli Electrolux ning «valgete» toodete müügiedu Euroopas ja Aasias: Nädala lõpus tuli aga kindlustusselts Skanska välja mõjuka restruktureerimiskavaga, mille vastuvõtt turul osutus äärmiselt positiivseks.

Nädala alguses oli Helsingi börsi tõusutempo teiste Euroopa turgudega võrreldes üsna tagasihoidlik. Teisipäevast alates tõusis aga turg kiiresti. Tugevad olid Nokia ja Raisio, ehkki viimane on hiljutiste suurtõusude järel muutunud küllalt volatiilseks, tõmmates ligi palju välisinvestoreid. Ka medtehnika tootja Instrumentarium tõusis tänu teatele USAs omandatud firmade kohta. Neljapäevaseks uudiseks oli Ericssoni ja Nokia poolt kasutatava mobiilsidesüsteemi aktsepteerimine standardina Euroopa Liidu poolt ning Ericssoni tugevad majandusnäitajad, mis ka Nokiale tugevalt mõjusid. Reedel aga üldine tõusutempo aeglustus, sest investorid asusid Nokiast kasumit võtma ja hind langes kiiresti. Börsi koondindeks HEX tõusis nädalaga 4,95%.

Ka möödunud nädal oli Vene turul raske. Ehkki teisipäeval tegid hinnad argliku katse langustrendi murda, viis mitmete tegurite koosmõju kolmapäeval hinnad järsult alla. Kolmapäeval oli RTS-süsteemis pikk kauplemiskatkestus, samuti ähvardas järelevalve alustada uurimist turu võimaliku manipuleerimise suhtes esmaspäevase järsu languse ajal. Maaklerite sõnul müüsid agaralt nii välis- kui kodumaised investorid ning neljapäevaks langes RTS 265 punktini ehk pea 300 punkti allapoole oktoobri alguse rekordtaset. Reedel hakkasid aktsiate hinnad kiiresti tõusma, kuid selle taga oli põhiliselt lühikeste positsioonide katmine. Mitme maakleri sõnul on langus tingitud ühe suure tegija väga valulisest lahkumisest turult ning levinud spekulatsiooni kohaselt on lahkujaks George Soros.

Läbi eelneva nädala kestnud järsk langus Riia börsil lõppes nädala alguses ning kolmapäeval keerasid hinnad tõusule, ehkki maaklerid olid edasiste väljavaadete suhtes skeptilised. Siiski suutis Unibanka kaugelt alla 3 lati langenud hind ligi meelitada piisavalt investoreid ning turuliidri järel liikusid üles ka teised põhinimekirja aktsiad. Rahapuudus turul on aga endine ning tagajärjena hakkasid hinnad reedel taas tasapisi langema. Ka uue nädala väljavaated on pehmelt öeldes nigelad, sest olukorra paranemine Lääne turgudel ilmselt kohest rahasadu Balti börsidel kaasa ei too. Reedel kasutas Riia börs üsna huvitavat meetodit investorite karistamiseks. Balta teavitas Zemes panga omandamisest enne Reuterit kui börsi, eksides sellega reeglite vastu. Tagajärg -- päevane kauplemiskeeld.

Eelneva ränga nädala järel stabiliseerusid hinnad Vilniuse börsi põhinimekirjas. Pärast esmaspäevast langust püsis hinnatase pea muutumatuna kuni reedeni, mil Litin-indeks taas peaaegu eelmise reede tasemele tõusis. Seevastu A-nimekirjas liikusid aktsiate hinnad pea kogu nädala vältel alla ning hoolimata reedesest väikesest tõusust lõpetas Litin-A 5,66% langusega. Börsi käive jäi nädala jooksul väga väikeseks isegi Leedu mõõdupuude järgi, jäädes kolmapäeval ja reedel koguni alla 100 000 dollari taseme. Meeleolu börsil oli maaklerite sõnul äärmiselt vilets. On selge, et välisinvestorite naasmist turule pole lähemal ajal oodata, kodumaistel investoritel puudub aga igasugune huvi paigutada raha tõusuperspektiivideta turule.

Hetkel kuum