18. veebruar 1998 kell 22:00

Teletupsude miljardiäri

Strateegia on tegelikult väga lihtne. Miljardiliste investeeringutega luuakse lastele filme, telesaateid ja mänge, mille taga on parimad filmitootjad -- Disney, Time Warner jt. Filmi eesmärk on tegelikult reklaam, sest selle näitamise järel paisatakse müüki tohutul hulgal samateemalisi kaupu.

Sellesse kampaaniasse kuulub ka mullu Suurbritannias valminud väikelastesari «Teletupsud», mille tegelased Tinky Winky, Dipsy, Laa Laa ja Poo on kujunenud tohutult menukaks isegi täiskasvanute seas. BBC on jõudnud «Teletupsudega» seotud müügiõigusi maailmas müüa juba 500 miljoni Eesti krooni eest. TV1 vahendusel on teletupsud jõudnud väga kiiresti Eestisse. Alles sel nädalal on selle esmaesitlus Norras ja Ameerika Ühendriikides. Pelgalt USAs tahetakse tänavu teletupsude motiiviga ligi 300 kaupa müüa kuni 30 miljardi Eesti krooni eest. Norras on teletupsukaupade müümiseks loodud koguni omaette firma -- Red Sand Consumer Production.

Nagu näitasid lähinädalatel toimunud maailma kaks tähtsaimat mänguasjamessi Nürnbergis ja New Yorgis, on firmad oma esmaseks sihtgrupiks valinud lapsed kuni ühe aastani. Laste nimel peetavas globaalses tarbimissõjas on mänguasjafirmade strateegiaks põhimõte KGOY (kids getting older younger -- lapsed saavad targemaks üha nooremana). See tähendab, et mänguasjad, millega vanasti mängis seitsmeaastane, on nüüd kohased kolmeaastasele ja veel väiksemale. Väikelapsed teatavasti reklaame ei loe, küll vaatavad nad filme. Seega on kergeim nendeni jõuda uute filmide ja telesaadete abil, mille otstarve ongi tegelikult reklaam. Tekib vastastikune sünergeetiline efekt filmide ja kaupade vahel, iseloomustab seda protsessi Walt Disney Nordicu tegevdirektor Erik Mietle. Varasemaga võrreldes on erinevuseks see, et kui enne oli mänguasjareklaam suunatud vanematele, siis nüüd on see mõeldud otse lastele.

See on otsene põhjus, miks tekivad kummalised firmade liidud. Nii on maailma suurim meediafirma Time Warner astunud liitu maailma suuruselt teise lelutootja Hasbroga ning maailma suurim mängutootja Mattel teeb koostööd maailma teise meediafirmaga Disney. Ühiselt püütakse lastele müüa üha uusi ja uusi kaupu.

Mis on selliste liitude tulemus, näitab lühikese ajaga USAs toimunud dramaatiline areng. Kui kümme aastat tagasi oli USA mänguasjaturul filmide ja telesaadetega seotud lelusid 10%, siis nüüd on nende osa 50%. Ja näiteks Disney teenib oma filmikangelastest mänguasjade müügist juba rohkem kui filmide müügist. DN-ÄP

Hetkel kuum