15. aprill 1998 kell 22:00

Kas pooldate Edgar Savisaare ettepanekut?

Mina pooldan. Kusjuures olen Saulusest Pauluseks muutunud. Olen isegi ajakirjanduses kunagi parlamentaarset korda kaitsnud. Kuid vaadates nüüd poliitilisi arenguid Eestis, parteide taset jne, arvan, et otsevalimised oleksid mõttekad.

Tegin siin ükskord Euroopa riikide kohta sellist ülevaadet. Otsevalimised on näiteks Iirimaal, Austrias jm. Ometi on seal parlamentaarne valitsemisvorm ja presidendi õigused ei ole suured.

Otsevalimised annaksid presidendile suurema moraalse autoriteedi. Presidendi võimu võib ju põhiseadusega endiselt piirata, jätta esindusfunktsioonid. Aga üks asi on ikkagi see, et ta on rahva valitud.

Saksamaa on ainuke suurriik, kus presidenti valitakse kaudselt, aga Saksamaa valimissüsteem on palju mõttekam ja põhjendatum kui meil.

Meil ju ükskord juba tehti see lollus, et lasti nagu valida ja siis ka veel ei valitud seda presidendiks, kes rohkem häälis sai. Rahvas on pettunud.

Praegu ma seda ideed küll ei poolda.Ma ei taha eesti rahva kohta küll midagi halvasti öelda, aga minu meelest ei ole ta veel küps seda tegema. Sellepärast ei pooldagi.

See võib praegu tuua võimule populistlikke jõude, mis Eesti riigile ja ka rahvale ei ole suures plaanis kasulik.

Aga ma ütlen, et see on dünaamiline seisukoht, selles mõttes, et võib-olla mingi aja pärast võib otsevalimine isegi otstarbekas olla. Idee ei ole selles mõttes isegi vale, aga küsimus on ajastuses.

Savisaare puhul oligi see populistlik samm. Ma ei oska öelda, kellele see ettepanek suunatud oli, aga mingitele jõududele kindlasti oli. Kuigi presidendil ei ole Eestis niisugust suurt mõjujõudu kui kuskil mujal, võib-olla näiteks Prantsusmaal või mõnes muus riigis.

Nii et sellises suures plaanis ma väga suurt ohtu presidendi otsevalimistes ei näe. Aga praegu ei ole see teema minu meelest veel küps.

Hetkel kuum