20. aprill 1998 kell 22:00

Kas aktsiate jagunemine 57% ja 43% on õige?

Kui vaadata kahte ettevõtet eraldi, siis EMV-l on mahukas investeeringute kava mis algas 50 miljonist ja lõppes 100 miljoniga. Nii palju tuleks kahe aasta jooksul investeerida, et täita kasumi- ja käibeprognoos

Merko ei pea selleks, et kasumit ja käivet genereerida, praktiliselt midagi investeerima.

Raha juurdesaamiseks peab EMV tegema aktsiate uusemissioon. See, et nii palju on vaja teha investeeringuid sellise kasuminumbri saavutamiseks, viib alla firma aktsiaväärtust.

Mina ei saa eriti aru, millel põhineb Hansa Investmentsi hinnang. Tõenäoliselt põhineb see eelmise aasta näitajatel. Samas on aga ettevõtete omakapital hoopis erinev, Merko Ehitusel on likviidsete vahendite osakaal ligi 70 miljonit ja EMV-l on umbes nii palju vaja investeerida. EMV peab kindlasti sellel aastal lisakapitali kaasama ehk kasum aktsia kohta kindlasti väheneb. Kui uusemissiooni mahuks on 45--50 miljonit krooni, siis selle tarbeks tuleb emiteerida uusi aktsiaid üks miljon juurde ja tänastel EMV aktsionäridel kukub osalus keskeltläbi 82 protsendi peale.

Põhimõtteliselt on selle tehinguga kaks suuremat probleemi. Esimene on aktsiate vahetussuhe, mis meie arvates ei ole õige ja ei kajasta adekvaatselt ettevõtete tänase päeva väärtust. Eelkõige lähtuvalt siis 1997. aasta majandustulemustest ja 1998. aasta prognoosidest ning ka ettevõtete turuhinnast. Teine probleem selle tehinguga on eetiline küsimus.

EMV juhatus on toetanud sisuliselt ülevõtmist Merko poolt, mitte liitumist. Liitumine vajaks 67% ja ülevõtmine vajab 51% EMV aktsionäride heakskiitu. Hämmastav on see, et EMV juhtkond toetab sellist tehingut, mis vajab läbiminekuks võimalikult väikest aktsionäride toetust.

EMV juhtkonnaga oleme väga palju selle liitumisega seotud probleemidest rääkinud, kuid ei ole siiski ühistele arvamustele jõudnud. Tänasel päeval ei ole kompromissi leitud. Selle kohta, mis edasi saab, ei tahaks praegu öelda veel midagi. Eks näis.

Hetkel kuum