Taani streik venib

05. mai 1998, 00:00

Laupäeval ja pühapäeval pidasid Taani tööandjate assotsiatsioon DA ja paljusid eratöövõtjatete ametiliite ühendav ametiühingute föderatsioon LO pingelisi kõnelusi kokkuleppe saavutamiseks, kuid kummagi poole esindajad tunnistasid lõpuks, et nende seisukohad jäid endiselt väga kaugeks. Kõnelusi lubati jätkata, kuid LO juhi Hans Jenseni sõnul pole välistatud, et tööseisak kestab veel nädalaid.

Pärast kinniste uste taga peetud kõnelusi esinesid pooled avaldusega, et konfliktile võiks aidata lahendust leida ka valitsuse vahendaja Asbj¸ern Jensen. Enam ei välistata ka sotsiaaldemokraadist peaministri P¸ul Nyrup Rasmusseni sekkumist töökonflikti, kuigi esialgu tahtis peaminister sellest hoiduda. Põhiseaduse kohaselt saab peaministri sekkumise tähtaeg läbi 7. mail. Sekkumist usuvad siiski vähesed, sest valitsus hoidub igati rahvast ärritamast enne 28. mai rahvahääletust.

Rahvahääletusel tuleb inimestel väljendada oma suhtumist Amsterdami lepingusse, kuid põhiküsimuseks kujuneb hoopis suhtumine Schengeni leppega ühinemisse, mida rahvast kaks kolmandikku ei poolda.

Tööandjad on lubanud streigi jätkumise korral vallandada kümneid tuhandeid kaubandusettevõtete töötajaid, mis tähendaks tõsiseid häireid kaubamajade töös.

Seni annab kõige enam tunda bensiininappus, kuid ka osa toiduaineid on otsakorral. Terve nädal seisab suurem osa Taani lennuliiklusest.

Olukord võib mitmeti halveneda sel nädalal, sest prügivedajate osalemise tõttu streigis suletakse hügieenilistel kaalutlustel laste päevakeskusi ja koole.

Streigis osalevad Taani erasektori töötajad ei ole taganenud nõudmisest, et senise viie puhkusenädala asemel tahavad nad kuus nädalat tasulist puhkust. Tööandjad pakkusid kaheaastastes kollektiivlepingutes juurde vaid üht lisapuhkepäeva 24. detsembri näol. Viimaste arvamusuuringute kohaselt oleks umbes 70% töötajatest praegu nõus ka vaid kahe puhkepäeva lisamisega.

Streigis ei osale otseselt avaliku sektori töötajad -- õpetajad, arstid, meditsiiniõed, politseinikud, päästetöötajad --, samuti pole seni häiritud pankade jm finantssektori asutuste tegevus.

Taani üldstreik toob saamata jäänud toodangu näol kahju ligi kaks miljardit Eesti krooni päevas. Streik on juba mõjutanud ka naabermaid. Nii on Rootsi ja Saksa autotootjad teatanud, et nad on sunnitud Taanist saabuvate komponentide puudumise tõttu oma tootmistempot aeglustama või koguni peatama. DPA-REUTERS-ETA-ÄP

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing