Uus kriis tuleb rängem

12. juuni 1998, 00:00

«Kardetakse deflatsioonispiraali vallandumist Aasia riikides. Kui see peaks kõigutama ka Hiina jüaani, vapustaks see kogu maailma majandust,» ütles maailma suurima terasetootja Nippon Steel president Akira Chihaya.

Tai asepeaminister Csupachai Pnitchpakdi hoiatas eile, et kui Aasiat tabab uus kriisilaine, siis tuleb see rängem ja tõsisem kui esimene kriis.

«Teine kriisilaine Aasias muutuks ülemaailmseks rahanduskriisiks, paisates depressiooni kogu maailma majanduse,» ütles ta.

Uus kriisilaine võib vallanduda üsna pea, kui turud ei näe märke ühistest jõupingutustest kriisi likvideerimiseks, ütles Csupachai.

Aktsiahinnad kukkusid sel nädalal kõigil Aasia olulisematel börsidel kümneid protsente. Tai ja Singapuri börsiindeksid langesid 1988. aasta tasemele, Hongkongi börsiindeks oli kolme aasta madalaim. Taiwani dollari kurss ei ole USA dollari suhtes 11 aasta jooksul madalam olnud kui praegu.

Ainus riik, mis suudaks Aasia majanduslangusest välja aidata, on Jaapan, ütles eile maailmapanga president James Wolfensohn.

«Jaapan peab reageerima ning mitte ainult Jaapani, vaid kogu maailma huvides,» ütles Wolfensohn.

«Kahjuks on aga ka siinne majandus nõrk ning valitsus on õige aja mööda lasknud nii finantssüsteemi normaliseerimiseks kui majanduse stimuleerimiseks,» märkis Nippon Steeli juht Akira Chihaya.

Investorite usalduse puudumine Jaapani majanduse vastu on jeeni viinud dollari suhtes viimase viie aasta madalaimale tasemele. Eile kauples jeen kursiga 142 jeeni ühe dollari vastu.

Otsustavaks saab nüüd see, kas Hiina suudab jüaani kurssi hoida, kui jeeni langus jätkub.

Sel nädalal said kuulujutud jüaani devalveerimisest uut hoogu, kui Hiina keskpanga president Dai Xianglong teisipäeval ajakirjanikele ütles, et Jaapani jeeni langusel on äärmiselt negatiivne mõju Hiina väliskaubandusele. See on esimene kord, kui Hiina kõrge ametiisik on möönnud jeeni mõju Hiina majandusele.

Dai ütles, et nõrk jeen mõjutab negatiivselt Pekingi väliskaubandust, kuid et jüaani ei devalveerita.

Jüaani devalveerimine Hiina konkurentsivõime hoidmiseks seaks omakorda surve alla Hongkongi dollari, mis on Aasias ainsa valuutana veel USA dollariga seotud.

Hongkongi juht Tung Chee-hwa kinnitas kolmapäeval, et administratsioon ei loobu 14 aasta eest kasutusele võetud valuutakomitee süsteemist, viidates riigi suurtele valuutareservidele.

Hongkongi valuutakomitee süsteemi autor John Greenwood kinnitas eile, et Hongkongi dollar on pidanud vastu varasemale Hiina valuuta väärtuse langusele ning teeb seda ka nüüd.

Greenwood ütles ka, et Hongkong ei peaks mingil põhjusel valuutakomitee süsteemist loobuma.

«Valuutakomitee mehhanism on äärmiselt tugev ja vastupidav, palju tugevam kui muud süsteemid,» ütles ta. REUTERS-BNS-ETA-ÄP

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing