25. juuni 1998 kell 22:00

ESS ostis end turvaturu liidriks

Kahe kolmandiku EVK Grupi aktsiate eest maksab ESS Hoiupanga Investeeringutele 2,1 miljonit krooni.

Tehingu kogumaksumus on ületulevaid kohustusi arvestades 45,6 miljonit krooni, ütles ESSi juhataja Tarmo Keskküla.

Kohustustes on laen Hoiupanga Investeeringutelt, millega EVK Grupp erastas Valvekoondise, täpsustas Hoiupanga Investeeringute juhataja Mart Mägi. Aktsiaostu finantseerimiseks emiteeris ESS Hoiupanga vahendusel 40 miljoni krooni eest pooleaastase tähtajaga võlakirju, mille intress on 13,5 protsenti.

Mart Mägi sõnul oli EVK Grupi aktsiate müük vältimatu, sest Valvekoondise erastamisel edastatud andmed erinesid firma tegelikust seisust.

«Pilt ei olnud päris see, mida eeldasime,» tõdes ka EVK Grupi ja Akropoli juhataja ning üks omanik Elvo Timm. Kümnendikku Valvekoondise kliente tegelikult olemas ei olnud, märkis ta.

Vaid Tallinnas tegutseval Akropolil ei olnud mõtet üle Eesti jõudu raisata, sest konkurendid eesotsas ESSiga alustasid erastamise järel tugevat rünnakut klientidele, tunnistas Timm.

Hoiupanga Investeeringute plaan Valvekoondise erastamisel oli osaleda finantsinvestorina kolm kuni viis aastat, mille järel ostab Akropol välja kogu osaluse, ütles Mägi.

Valvekoondise erastamiskonkursi aasta alguses võitis 60 miljoni kroonist ostusummat ja 50miljonilist investeeringut pakkunud EVK Grupp. Erastamisel osales ka ESS, kes pakkus 77 miljonit krooni. Erastamisagentuur põhjendas ESSi pakkumusest loobumist muu hulgas kartusega tekitada Eesti turvaturul monopoli.

Kuna EVK Grupp tasus kohe kogu ostusumma, ei saa agentuur keelata aktsiate müüki, aga tugeva liidri teke nii tundlikul alal pole hea, kommenteeris erastamisagentuuri nõukogu liige Ignar Fjuk.

Mart Mägi kinnitusel on aktsiate müük erastamisagentuuri peadirektori Väino Sarnetiga kooskõlastatud. Tingimus oli, et müüme 4 protsenti Akropolile, millega tõuseb tema osa EVK Grupis üle kolmandiku, lisas Mägi.

Konkurentsiseaduse järgi on turgu valitsev ettevõte, kellel on vähemalt kaks viiendikku turust, ESSi turuosa ületab EVK Grupi aktsiate ostmise järel selle raja. «Monopol ei ole keelatud, kui see ei kuritarvita turgu,» selgitas konkurentsiameti turusuhete osakonna juhataja Svetlana Ljutova. Tema sõnul on konkurentsiseadusega keelatud monopoolse hinna kujundamine, ka alla omahinna teenuste või kaupade müük ja lepingutingimuste dikteerimine partneritele.

ESS on teinud Elvo Timmile ettepaneku jätkata EVK Grupi juhatajana, kui ta müüb endale kuuluvad 45% Akropoli aktsiatest. «Ei varja, et on tehtud hea pakkumine turvaturul mitteosaleja poolt,» lausus Timm.

Hetkel kuum