Äripäev avaldab 100 suuremat eraisikust börsiettevõtete aktsionäri
Kümne suurema aktsionäri nimekirjas domineerivad ASi Kalev ja ASi Rakvere Lihakombinaat suurosanikud. Jaak Roosipuu kontrollitav AS Talinvest omab 30 protsenti kondiitrivabriku Kalev aktsiatest ja üle viiendiku Rakvere lihakombinaadist, Kõuhknate perekonnale kuuluv ETFC suurosanik AS Epeks suurt osa ülejäänud aktsiatest.
Kevadel rääkis Talinvesti nõukogu esimees Jaak Roosipuu strateegilise osaluse säilitamisest mõlemas toiduainetetööstuse ettevõttes. Soome suurfirma HK Ruokatalo Oy tegi Rakvere lihakombinaadi aktsiatele aga ligi 500 miljoni krooniga nii tugeva pakkumuse, et patt oleks olnud sellest loobuda. Tehingu õnnestumisel teenivad Roosipuu ja Kõuhknad 2,5 korda rohkem kui aktsiate praegune börsiväärtus.
Suhtekorraldusfirma Hill & Knowlton Eesti projektijuht Jaanus Arukaevu on välja arvutanud, et enam kui 250 000 kroonise nominaaliga aktsiapaki omanikke on Eestis alla tuhande. Äripäeva saja suurema eraisikust aktsionäri nimekirja mahuvad investorid, kelle aktsiate väärtus ületab 1,7 miljonit krooni.
Eelmise aasta aprillis avaldas Äripäev esmakordselt 100 suurema eraisikust aktsionäri nimekirja. Tol korral saime andmed vaid seitsme börsil noteeritud ettevõtte kohta. Tänavu on peale põhinimekirjas registreeritud ettevõtete arvesse võetud ka lisanimekirja ja vabaturu ettevõtete suuremad aktsionärid. TOP 10 seas on toimunud suured muutused eelkõige toiduainetetöösturite lisandumisega.
Pankuritest mahub tänavu esikümnesse vaid kolm, eelmise edetabeli kaks paremat ja Tiina Mõis. Marcel Vichmann ennast pankuriks ei nimeta, vaatamata sellele, et Hoiupanga Töötajate ASi osanikuna on tema arvel 6 miljonit Hoiupanga aktsiat.
Vichmann ei saa talle kuuluvate aktsiate aresti tõttu nendega midagi ette võtta, lisaks on tema võlg enda väitel kolm korda suurem 104 miljoni kroonisest aktsiaportfellist. «Eesti pangandusringkonnad on neid püüdnud samas minult odavalt ära osta,» lisab Vichmann lootusrikkamalt.
Ta hindab, et vaidlus Hansapanga ja Hoiupanga Töötajate ASi vahel võib lõppeda sellega, et Hansapangale jääb kätte tagatiseta võlakiri.
Eelmise aasta suuremate eraaktsionäride edetabelit juhtis Hansapanga juhatuse liige Rain Lõhmus. Paljud peavad teda tänagi kalleima aktsiaportfelli omanikuks.
«Aktsiatega käitumist ei soovi ma kommenteerida,» sõnab Lõhmus vastuseks küsimusele, kas ta on oma aktsiaportfelli suurendanud. Hansapanga aastaaruande järgi kuulub talle 1,24 miljonit Hansapanga aktsiat.
«Hansapangale lähenen ma teistmoodi, kuna olen selle asutaja ning töötan seal,» ütleb Lõhmus. Tema sõnul on tal samapalju Hansapanga aktsiaid kui eelmisel aastal. Aktsiate hind on aga langenud.
«Aasta jooksul olen palju õppinud,» tunnistab Lõhmus. Multimiljonär lisab, et börsikrahh on tema investeerimisstrateegiat muutnud.
Hetkel kuum
Kuula ka podcasti rahvusvahelisest õppest
Suuremad eraisikuist investorid omavad avalike ettevõtete aktsiaid nende osalusega firmade kaudu. Ekspeaminister Tiit Vähi kasutab selleks näiteks firmat AS Valga Grupp.
Börsiettevõtete aktsionäride seas on väga palju firmasid, kelle osanikest pole midagi teada. See on võimaldanud ka Ühispanga juhtidel peituda Paide MP ja Golfberg Holdings Ltd taoliste firmade taha. Avaldatud tabelis on kirjas vaid neile nimeliselt kuuluvad aktsiad.
«Kes konkreetsete firmade taga on, see on pangasaladus,» väidab samalaadse küsimuse peale Hansapank Eesti peadirektor Indrek Neivelt. «Mina ei ütle, kes konkreetse firma taga on, isegi kui ma seda teaksin,» lisab ta.
Arvutifirma Pennu Computer Technology juhatuse esimees Alo Koop hoiab oma aktsiaid enamasti talle kuuluva investeerimisfirma arvel. «Pole mõtet neid enda arvel hoida, firma kaudu on nendega lihtsam opereerida,» leiab ta.
«Ma ei ole kunagi tõmmelnud aktsiatega,» kinnitab Koop. Kui aktsial on tema meelest perspektiivi, siis ta hoiab neid. «Minu portfell on väikeste muutustega samas mahus kui mullu, ainult väärtus on börsikrahhi tõttu vähenenud,» lisab Koop.
Maksuameti peadirektor Kalev Järvelill on investeerinud Ühispanga aktsiatesse, mille väärtus on praegu 171 000 krooni. Vastates küsimusele, miks ta Ühispanga valis, ütleb Järvelill lakooniliselt: «Mulle meeldib Ühispank.»
Samasuguse otsuse langetas juba paar aastat varem Järvelille sõpruskonda kuuluv endine rahandusministeeriumi kantsler Enn Pant. Odavalt soetas Ühispanga aktsiaid ka praegune kantsler Agu Lellep, kuid on neist tänaseks loobunud.
Aastane muutus kajastub ka siseminister Olari Taali puhul, kes on langenud 11. kohalt esisaja lõppu.
1. Jaak Roosipuu 184,5 Kalev, Rakvere LK
2. Marcel Vichmann 104,1 Hoiupank*
3. Toomas Annus 90,6 Merko Ehitus
4. Tiit Kõuhkna 86,2 Kalev, Rakvere LK
5. Toomas Kõuhkna 86,2 Kalev, Rakvere LK
6. Oliver Kruuda 86,2 Kalev, Rakvere LK
7. Rain Lõhmus 81,45** Hansapank
8. Heldur Meerits 80,6 Hansapank
9. Tiina Mõis 61,8 Hansapank
10. Tõnu Toomik 53,6 Merko Ehitus
10 suuremat eraaktsionäri 1.aprill 1997 Nimi Aktsiaportfelli väärtus (mln kr) Peamised aktsiad 1. Rain Lõhmus 212,8 Hansapank
2. Heldur, Aive Meerits 178,9 Hansapank
3. Jüri Mõis 160,2 Hansapank
4. Toomas Sildmäe 142,6 Hansapank
5. Tõnu Laak 120,5 Hansapank, Hoiupank,Forekspank
6. Ernesto Achille Preatoni 99,4 Ühispank
7. Hannes Tamjärv 68,7 Hansapank
8. Andres Saame 47,7 Hansapank
9. Rein Kaarepere 39,7 Hansapank
10. Tiina Mõis 25,1 Hansapank
1. (41.)Tiit Vähi Hoiupank,Hansapank 11,1
2. (90.) Jaan Talts Hoiupank, Hansapank 2
3. (99.) Olari Taal Hansapank 1,7
4. Andres Lipstok Ühispank 0,56
5. Toomas Vilosius Ühispank 0,54
Seotud lood

Kuula ka podcasti rahvusvahelisest õppest