23. juuli 1998 kell 22:00

Moody's hoiatab Jaapanit

Reitingut võidakse alandada välisvaluutas nomineeritud võlakirjadel ja deposiitidel ning jeenides nomineeritud võlakirjadel, mille emiteerijaks või tagajaks on Jaapani valitsus.

Aprillis ?okeeris Moody's finantsturge Jaapanile negatiivse krediidihinde andmisega.

Riigi võlakirja- ja valuutaturu lainetama löönud teade langeb ajale, kui Jaapan püüab täita peaministri Ryutaro Hashimoto tagasiastumisest jäänud võimuvaakumit, mille tingis valitseva liberaaldemokraatliku partei lüüasaamine hiljutistel parlamendivalimistel.

Tänastel valimistel selgub, kes kolmest põhikandidaadist asub nii partei liidri kui peaministri ametitoolile. Praegune välisminister Keizo Obuchi, endine kabinetiminister Seiroku Kajiyama ja tervishoiuminister Junichiro Koizumi lubavad kõik riigi majanduse taastamisest teha oma peaülesande.

Moody's põhjendab oma otsust strukturaalsete probleemidega Jaapani majanduses, mille lahendamiseks poliitikutel üksmeel puudub.

Jaapani valitsusametnikud püüdsid igati Moody'se hinnangu tähtsust pisendada. Rahandusministri Hikaru Matsunaga sõnul on selline samm on mõistetamatu riigi puhul, mis omab hiiglaslikke välisinvesteeringuid ja valuutareserve ning mille majanduse põhinäitajad on tugevad. Jaapan on maailma suurim kreeditorriik, tema valuutareserv ulatub 206 mld dollarini ning eraisikute säästud 8,45 triljoni dollarini.

Analüütikute hinnangul üritab Moody's oma teate ajastamisega avaldada survet riigi uuele peaministrile.

Otsus reitingu kohta võib võtta kaks kuud ning ilmselt ei langeks see rohkem kui ühe pügala võrra -- Aa1-le.

G7 juhtivatest tööstusriikidest on Moody's varem kahel korral alandanud Kanada reitingut. 1995. a kaaluti USA riigikassa võlakirjade reitingu alandamist. REUTERS-ETA-ÄP

Hetkel kuum