26. juuli 1998 kell 22:00

Euroopa politseile FBI volitused

Skeptilistele Saksa valijatele vastu tulles tehtud otsus kehtestada ELi ühisraha euro suured kupüürid samas vääringus kui Saksa margad, s.o saja-, kahesaja- ja viiesajalistes sedelites, nõuab Euroopa politseivõimudele uue raha kuritarvituste eest kaitsmiseks USA föderaalse juurdlusbürooga (FBI) sarnaseid volitusi.

2002. aastast käibele tulev uus raha ahvatleb oma laia ringluse ning suurte rahatähtedega nii võltsijaid kui ka kuritegelikke organisatsioone, kelle meelisvaluuta on seni olnud USA dollar.

Kui dollareid ei trükita suuremas väärtuses kui 100 dollarit, siis suurima vääringuga eurosedeli omanikul on korraga taskus 545 dollarit ehk 7790 Eesti krooni. Miljon dollarit võib üle piiri toimetada tavalises rahataskus, ilma et selleks oleks vaja kohvrit või spordikotti, väidab Princetoni ülikooli professor Kenneth Rogoff, kes on korduvalt hoiatanud kõrgevääringuliste sedelitega seotud ohtude eest.

Ohtu tajuvad ka Euroopa keskpankurid ja komisjoni kõrged ametnikud, kelle kinnitusel tuleb eurost kõige arvukamate turvaelementidega valuuta. Tehnilistest abinõudest aga üksi ei piisa, nagu ilmneb kevadisest intsidendist euro turvahologrammi näidisega, mis teel Pariisist Münchenisse jäljetult kaduma läks.

Nii tutvustasidki Euroopa keskpank ja Euroopa komisjon läinud nädalal täiendavaid meetmeid vale-eurode ringlusesse pääsemise tõkestamiseks.

Ettepanek on kaasata selleks oktoobris tegevust alustav üle-euroopaline politseisüsteem Europol, mille esmaste ülesannete seas on võitlus uimastite ja radioaktiivsete ainete salakaubanduse ning organiseeritud kuritegevuse ja terrorismiga. Europoli volituste laiendamine lähendaks neid FBI volitustele, mis uurib USAs kõiki raha võltsimise juhtumeid osariigipiire arvestamata.

See aga on küsimus, mis puudutab liikmesriikide suveräänsust niisamuti kui vajalikud muudatused kriminaalseadustikus võltsimise mõiste ja kohaldatava karistuse ühtlustamiseks.

Erimeelsused tuleb liikmesriikidel ületada hiljemalt 2001. a 1. jaanuariks, et euroraha kaitsesüsteemi katsetamiseks jääks aega vähemalt 12 kuud. Probleemi tõsidust rõhutavad arvud -- ELi politseivõimude hinnangul võltsitakse rahaliitu astuva 11 riigi valuutasid 39 mln ECU ehk 43 mln dollari väärtuses ning ülejäänud nelja ELi liikmesriigi valuutasid 11,7 mln ECU väärtuses. Valedollareid ringleb ELis umbes 41,6 mln eest.

Hetkel kuum