6. august 1998 kell 22:00

Maailma aktsiahinnad Tallinna börsi ei kohuta

Analüütikud on tuleviku suhtes äraootaval seisukohal

Ameerika Ühendriikide aktsiaturg on alates juuli keskpaigast teinud läbi kuni 9% hinnalanguse, jõudes praeguseks veebruarikuu tasemele. USA turgude kaotus tõmbas endaga kolmapäeval kaasa ka Aasia ja Euroopa, kus vallandus samuti langus.

Analüütikute hinnangul on sellised protsessid tingitud viimastel kuudel USA aktsiaturule jõudnud Aasia rahast, mis on viinud aktsia-te hinnad põhjendamatult kõrgele. Samas on firmade kasuminäitajad selle aasta kahes esimeses kvartalis langenud alla möödunud aasta sama perioodi taseme.

Hansapanga aktsiaturgude osakonna juhataja Tõnu Pekk ei välistanud, et maailma aktsiaturgude hinnalangus võib Tallinna börsi mõjutada. Kui, siis väga lühiajaliselt, rääkis Pekk. Tema sõnul eeldatakse, et arenevad riigid on investoritele head investeerimisobjektid tänu madalamatele aktsiahindadele ja vähesele seotusele teiste turgudega.

Viimastel aastatel on aga siinsete turgude sõltuvus arenenud maailma turgudest kasvanud ja seda eriti lühiajaliselt, nentis Pekk. Sellest tulenevalt pole Peki sõnul välistatud ka seekordne lühiajaline langus. «Sellel võib olla majanduslik põhjendus, et lääne investoritel väheneb börsi langedes ka võimalus muu maailma aktsiatesse investeerida,» põhjendas ta. Teisalt mõjub psühholoogiliselt ka investorite arvamus, et kui muu maailma aktsiad langevad, siis see mõjub ka halvasti arenevatele turgudele.

Äripäeva analüütik Vahur Lokk ennustas, et nimetatud börsilangus lääne turgudel Eesti aktsiaturgu oluliselt ei mõjuta. Loki sõnul ei saa otsest paralleeli tuua ka oktoobrikuiste sündmustega, mis toimusid olukorras, kus kohalik turg oli tugevalt üle paisutatud. «Praegusest turust on aga kogu õhk juba välja lastud ning aktsiahinnad on isegi põhjendamatult madalad,» lausus ta.

Lokk selgitas, et Eesti aktsiaturg sõltub oluliselt kahest tegurist: esiteks mõjutab meid otseselt Venemaa, mille hindade langus mõjub ka meile. Teisalt mõjutab meid lääne turgude tõus, mis tekitab sealse raha ülevoolu ka arenevatele turgudele. «Nüüd, kus seal on toimunud põhjalik kärssamine, jääb see meeldiv protsess ära ning tõusevad sealsed võlakirjad, mitte siinsed turud.»

Loki sõnul on USA analüütikud hetkel tuleviku suhtes väga vastakal arvamusel. Ühed ütlevad, et varsti on oodata suurt ja kiiret hinnatõusu, teised hindavad aga olukorda lootusetuks. Kui edaspidi hinnad tõesti tõusevad, saame me sellest ainult võita. «Vastasel juhul aga käib siinne vindumine ilma oluliste muutusteta ühele või teisele poole edasi,» ütles Lokk.

Hetkel kuum