25. august 1998 kell 22:00

Väärtpaberibörsi nõuetele mittevastavad ettevõtted

Vaid kolm ettevõtet kaheksast -- Hansapank, Ühispank ja Norma -- kelle aktsiatega kaubeldakse börsi põhinimekirjas, täidab börsile pääsemiseks kehtestatud 300 miljoni kroonise minimaalse turuväärtuse nõuet.

Börsireglemendi järgi peaks ettevõtte, kelle turuväärtus kuue kuu jooksul on olnud alla 200 miljoni krooni, välja arvama põhinimekirjast börsi lisanimekirja.

Viimase kuue kuu keskmine turuväärtus on alla 200 miljoni krooni kahel põhinimekirja ettevõttel -- EMV ja Tallinna farmaatsiatehas.

«Börsireglemendi järgi peaks tingimustele mittevastavad ettevõtted börsilt kõrvaldama,» ütles väärtpaberiinspektsiooni peadirektor Marek Mägi.

«Mulle küll ühtegi juhtumit ei meenu, et seda sanktsiooni oleks kasutatud,» ütles ICI Trusti analüütik Elar Must.

Börsi juhatuse aseesimehe Margus Uudami ütlusel ei ole mõtet ettevõtet börsilt välja arvata, kui nende turuväärtus langeb. «Paljude ettevõtete majandusseis võib olla sama, kuid nad on turu üldise langusega kaasa läinud,» lausus Uudam. «Ettevõtteid on börsil niigi vähe ja kui neid veel vähemaks jääb, ei ole investoritel enam mingeid võimalusi oma investeeringute riske hajutada.»

Kui eelmisel aastal valitses ettevõtete hulgas börsile tuleku buum, siis nüüd võib analüütikute sõnul alata börsilt lahkumine. Elar Musta sõnul lahkub börsilt ilmselt osa ettevõtteid, kes ei suuda täita börsi nõudeid. «Samas ei arva ma, et börsi ähvardaks väljasuremisoht,» ütles Must. «Lahkuvad ju eelkõige ettevõtted, kelle aktsiad on vähelikviidsed.»

Talinvesti Varahalduse tegevdirektor Sten Soosaar ütles, et enamik börsiettevõtteid on praegu lihtsalt eraettevõtted, kes üldise börsibuumi käigus börsile on sattunud. «Kui vaadata, milliste aktsiatega kaubeldakse, siis on selge, kes on börsiettevõtted,» ütles Soosaar. «Ilmselt need nii-öelda eraettevõtted hakkavad nüüd börsilt lahkuma.»

Praegu kaalub börsilt lahkumist AS Viru Rand, sest ei suuda täita põhinimekirjas kaubeldavale aktsiale etteantud nõudeid. Ka Nissanitega kauplev AS Fakto võidakse börsilt kõrvaldada, sest tema vabalt kaubeldavate aktsiate arv on nõutud 25 protsendi asemel üle kahe korra väiksem.

Tallinna külmhoone finantsdirektor Evald Karu ütles eile, et ettevõtte prospekt saadeti börsile täna ära ja külmhoone aktsiaga jätkatakse kauplemist börsi lisanimekirjas. Karu kinnitusel vastab ettevõte lisanimekirja kauplemise nõuetele, tema kuue kuu keskmine turuväärtus on üle 100 miljoni krooni ja aktsionäride arv üle 300.

Börs arvas külmhoone aktsia vabaturu nimekirjast välja kuu aega tagasi, sest ettevõttel sai vabaturul aasta täis.

Karu kinnitusel on prospekti koostamine viibinud sellepärast, et Talinvestis sellega tegelema pidanud inimesed olid puhkusel. «Võimalik, et me kaupleme viivituse pärast neilt hinda alla,» ütles Karu.

Hetkel kuum