27. august 1998 kell 22:00

Kurss võib muutuda

Venemaa peaministri kohusetäitja Viktor T?ernomõrdin ja parlament arutasid eile rubla languse peatamise strateegiat.

«Arutelu puudutab administratiivset kontrolli valuutasituatsiooni üle,» ütles T?ernomõrdini lähikondlane Aleksandr ?ohhin. Mõneks ajaks võib rubla siseturul muutuda mittekonverteeritavaks.

Hüperinflatsiooni vältimiseks kaaluti hinnakontrolli rakendamist.

Analüütikute sõnul on Venemaa tagasi pöördumas nõukogudeaegse majandusmudeli poole, kus põhirõhk on siseturu kaitsel, agressiivsel tollipoliitikal ja mõnede tööstusharude natsionaliseerimisel.

Opositsiooniparteid suurendasid survet president Boriss Jeltsini võimuvolituste piiramiseks ning kutsusid presidenti ametit maha panema.

Vastutasuks tagataks Boriss Jeltsinile immuunsus võimalike hilisemate süüdistuste ees ametiseisundi kuritarvitamises.

Parlament tahab, et Jeltsin kokkulepetele enne alla kirjutaks, kui duuma Viktor T?ernomõrdini peaministriks kinnitab.

Eile peatas Venemaa keskpank teist päeva järjest kauplemise Moskva pankadevahelisel valuutabörsil, kui rubla kurss oli dollari suhtes langenud 11,1 rubla tasemele. Analüütikute sõnul ületas nõudlus pakkumise ligi 300 miljoni dollariga.

Kauplemine peatati kõigi valuutade suhtes -- teisipäevase kauplemise tulemusel odavnes rubla Saksa marga suhtes üle 40%.

Langusele aitas kaasa Venemaa keskpanga teade, et üksi augustikuu kolmandal nädalal on keskpank rubla toetuseks kulutanud 1,7 miljardit dollarit. Keskpanga kulla- ja valuutareservid on kahanenud 13,4 miljardile dollarile 14. augusti 15,1 miljardilt dollarilt. Aktsiaturg, mis kolmapäeval kukkus ligi 17 protsenti, langes eile veel üle 17 protsendi.

Analüütikute hinnangul jääb Venemaa investoritele mõneks ajaks «surnud tsooniks». Valitsuse rublavõlakirjade konverteerimise ja rubla devalveerimise tagajärjel on paljud investorid kaotanud suuri summasid. Briti majanduslehe The Financial Times andmetel kaotasid investorid võlaplaanist üksi 33 miljardit dollarit.

Kaotajate hulgas oli ka tuntud finantsisti George Sorose Quantum Fund, mis hindas oma kahju 2 miljardile dollarile.

Lääneriigid eesotsas Venemaa suurima laenuandja Saksamaaga on teatanud, et Venemaal pole ilma otsustavate majandusreformideta täiendavat rahaabi oodata. REUTERS-FT-ÄP

Hetkel kuum