7. september 1998 kell 22:00

Põllumajandustootjad ähvardavad piketiga

Valitsus ei jõudnud tootjatega kokkuleppele toetuse jagamise osas

«Läbirääkimised on lõppenud,» teatas põllumajandustootjate delegatsiooni juht Urmas Laht. «Meil pole muud võimalust, kui tulla tänavatele,» kinnitas ta.

Põllumajandusminister Andres Variku sõnul läheb riigikogusse valitsuse pakutud põllumajandustoetuste jagamise kava. «Nad võivad tulla tänavale protesteerima, kuid siis tekib küsimus, kellele neid toetusi üldse vaja on,» kommenteeris Varik põllumajandustootjate ähvardusi.

Variku sõnul ei jõudnud valitsusdelegatsioon tootjatega raha jagamise osas kokkuleppele, kuna põllumajandustootjate esindajad soovisid 730 miljoni krooni kulutamist ise täielikult otsustada. «Me ei saa anda maksumaksjate raha tootjate kätte, kui selle jaotusmehhanism pole läbipaistev,» sõnas Varik.

«Tootjate kava järgi oleks riik otsustanud ainult 60 miljoni krooni kasutamise,» lisas põllumajandusminister.

Andres Variku sõnul ei anna riik tootjatele ühistuliste tööstuste rajamiseks 80 miljonit krooni, nagu tootjad soovisid. «Ei saa anda maksumaksja raha projektile, mille efektiivsus on ebaselge,» ütles Varik.

«Tootjad võivad kokku panna otsetoetustest saadava raha ja teha oma tapamaja või piimatööstuse,» sõnas Varik.

Tootjad küsisid riigilt 80 miljonit krooni oma toiduainetööstuste rajamiseks, et neile kuuluvad tööstused suurendaksid konkurentsi praeguste suurtööstustega. Põllumehed saavad otsetoetustena järgmisel aastal 281 miljonit krooni. Riik jagab otsetoetusi teraviljakasvatajatele, piimatootjatele, veise- ja sealihakasvatajatele ning lambakasvatajatele.

Tänavu said teraviljakasvatajad ja piimatootjad otsetoetusena 200 miljonit krooni.

Hetkel kuum