10. september 1998 kell 22:00

Skandinaavia raha läheb laenude tagasimaksmiseks

Spetsialistide hinnangul kasutatakse saadud raha laenude kustutamiseks ning intressitoodetesse investeerimiseks.

Hansapanga väärtpaberimaakler Charlie Viikberg märkis, et Hansapanga aktsiatest saadud raha kulub laenude tasumiseks. Inimesed on palju laenanud, kindlasti ei tule see raha tagasi aktsiaturule, sõnas ta. Pigem hakatakse investeerima deposiithoiustesse ning võlakirjadesse, sest erinevalt eelmisest aastast on inimesed mõistnud, et võlakiri pole sõimusõna, ütles Viikberg.

HF Kapitali analüütiku Mairi Tonsiveri sõnul on tõenäoline, et osa Rootsist tulnud mitmesajast miljonist kroonist jõuab tagasi makstavate laenude näol jällegi pankadesse.

Palju sõltub sellest, kust raha aktsiate soetamiseks enne tuli, ettevõtetest aktsiaomanikud paigutavad raha loodetavasti tagasi tootmisesse, ütles analüütik. «Kindel on, et suurem osa sellest rahast börsile tagasi ei jõua, pigem investeeritakse deposiithoiustesse ning ka võlakirjadesse,» lisas Tonsiver.

Peaministri majandusnõuniku Aare Järvani hinnangul kulub Skandinaaviast saadud rahast mingi osa laenude tagasimaksmiseks. Järvani sõnul pole aktsiate müügiga Eestisse jäänud summa nii suur, et see majandusele olulist positiivset mõju avaldaks.

Hansapank Eesti peadirektor Indrek Neivelt arvas, et Eestisse jäänud 300--400 miljonit krooni paigutatakse hoiustele, sest intressid on piisavalt kõrged. «Kindlasti ei investeerita aktsiatesse ja kinnisvaraprojektidesse,» sõnas ta.

- sellest kuulub Eesti investoritele 300--400 miljonit krooni

- saadud raha eest tasutakse laenud ning investeeritakse deposiithoiustesse ja võlakirjadesse

Hetkel kuum