27. september 1998 kell 22:00

Illar Hallaste lõhub ja ehitab

Kolm kuud tagasi ajakirjanikele oma koduaias piknikku korraldades lubas Hallaste hakata lõpuks ometi oma Haabneemes Kolhoosi teel asuvas majas remonti tegema. 1960ndatel ehitatud hoone polnud tema sõnul siiani päris valmis saanud, kuid põhjalikuks plaanitud remonti alustades selgus, et ehitada tuleb päris uus maja.

«Arhitekt ja ehitajad üheskoos leidsid, et maja seinad ei vasta nõuetele ja kõik tuleb maha lammutada. Vundament oli mõnes kohas ikka päris läbi,» selgitab Hallaste.

Eelmisel nädalal ajakirjanduses ilmunud väiteid, nagu oleks majas lastetoa seina puurides üleüldine varing tekkinud, nimetab Hallaste valeks. «Mingit varingut polnud, hoone oli lihtsalt halvas seisus,» ütleb ta.

Praegu on suurpere senine kodu vundamendini maha lõhutud ja täie hooga käib juba uue kõrge vundamendi ehitamine. Koltuvate kaskede ja sõstrapõõsaste vaheline õu on sügavaid rattarööpaid ja telliskive täis ning majaasemel tegutsevad vilkalt kümmekond vene keelt kõnelevat ehitusmeest.

«Siin käib juba mõnda aega hirmus kolin ja tagumine,» kinnitab üks kohalik elanik.

Uue maja arhitekt on Andres Niineväli. Hallaste loodab, et nende uus kodu tuleb vanast suurem ja avaram ning selle võrra ka tema lastele mugavam.

Maarjamäe Maja ASi juhataja Andres Aaviku sõnul on korraliku maja ehitushind 10 000 krooni ruutmeeter. «Selle sees on kõik, ka võtmed,» märgib ta.

Hallastete perele oleks vaja vähemalt 200ruutmeetrist maja, seega peaks nende uus kodu maksma umbes kaks miljonit krooni. Ehitamisele kulub reeglina kuus-seitse kuud.

Ühepereelamu lõhkumine koos prügi äraveoga maksab Aaviku väitel 30 000--40 000 krooni ning selleks kulub umbes nädal.

Hallaste kaheksalapselisel perel oli küll vanast kodust kahju, kuid parata polnud midagi. «Usaldan arhitekti ja ehitajate hinnangut, et maja lammutamine oli siiski vajalik,» kinnitab Hallaste.

Raha ehitamiseks tuleb Hallaste äridest. Talle kuulub endanimeline õigusbüroo. Peale selle on ta osanik Tallinna sadama maksuvabade poodide omanikfirmas Nordesk Tax Free. Varasuvel müüsid Hallastega seotud ettevõtted maha üle miljoni Ühispanga aktsia ligi 40 miljoni krooni eest.

Hetkel kuum