21. oktoober 1998 kell 22:00

Ettevõtte väikeaktsionärid kaotavad otsustamise õiguse

Pärast emissiooni õnnestumist ei peaks AS Ühinenud Meiereid enam arvestama väikeaktsionäride huvidega, kui ettevõte tahab mõne kombinaadi sulgeda.

Ühinenud Meiereidel on praegu enamusosalus ASides Mulgi Meier, Põlva Piim ja Paide Piimakombinaat. Nende ettevõtete väikeaktsionäridele pakub Ühinenud Meiereid võimalust vahetada nende omanduses olevad aktsiad Ühinenud Meiereide aktsiate vastu.

Paide piimakombinaadi peadirektor Ilmar Rohtmets ütles, et aktsiaemissiooni üks põhjus on tõepoolest see, et vältida väikeaktsionäride vastasseisu, kui Ühinenud Meiereid peab vajalikuks kombinaatide sulgemist. «Kui aga väikeaktsionärid vahetavad oma aktsiad Ühinenud Meiereide omade vastu, siis kombinaatide sulgemisel ei jää nad kõigest ilma,» lisas ta.

Ka Põlva Piima peadirektor Kalev Kreegipuu ütles, et kui väikeaktsionärid otsustavad aktsiatevahetuse kasuks, kaob neil kontroll ettevõtte üle.

Ühinenud Meiereide üldkoosolek pakkus aktsiate vahetuskursiks ühe oma aktsia eest kas kümme Paide piimakombinaadi, seitse Mulgi Meieri või viis Põlva Piima aktsiat. Aktsiate märkimiseks anti aktsionäridele aega üks kuu.

Teisipäevasel üldkoosolekul võtsid Ühinenud Meiereide aktsionärid vastu põhimõttelise otsuse, et Vene turu ärakukkumise tõttu tuleb sulgeda vähemalt üks tütarettevõte, tõenäoliselt Pärnu Topmilk.

Ühinenud Meiereide nõukogu esimees Enn Sokk ütles BNSile, et vastava otsuse teeb ettevõtte juhtkond veel oktoobri lõpus. Ühinenud Meiereidel jäi Venemaa müügi äralangemisega üle pool tootmisvõimsusest.

Küsimusele, kas üks suletavatest kombinaatidest võib olla Paide piimakombinaat, vastas Ilmar Rohtmets, et peab seda ebatõenäoliseks, sest Paide kombinaat müüs Venemaale alla kolmandiku toodangust.

Kalev Kreegipuu sõnul on Põlva Piima sulgemine vähetõenäoline, sest Ühinenud Meiereid on ettevõttesse viimasel ajal palju investeerinud ja ilmselt saab Põlva Piim ainsa Eesti piimakombinaadina ELi ekspordiloa.

Ühinenud Meiereide juhatuse esimees Aivar Pärgmäe on öelnud, et pärast emissiooni märkimist täidab Ühinenud Meiereid kõik börsile mineku eeltingimused.

Ühinenud Meiereide pressiesindaja Ene Nobel ütles, et kontsern pole otsustanud, kas aktsiad noteeritakse börsi põhi- või lisanimekirjas. «Aktsiate börsil noteerimine pole aga niisama jutt, vaid kindel plaan,» kinnitas ta.

Analüütikute arvates poleks Ühinenud Meiereidel mõtet börsile minekuga kiirustada. «Toiduainetööstus tervikuna on praegu kehvas seisus, nii et suurt huvi Ühinenud Meiereide aktsia ilmselt investorites ei tekita,» ütles HF Kapitali analüütik Mairi Tonsiver.

Talinvest Suprema Väärtpaberite analüütik Urmas Riiel ütles, et Ühinenud Meiereidel on väga suur Venemaa risk ja enne ettevõtte börsil noteerimist peaks tulema tema kohta mingi väga positiivne uudis.

Hetkel kuum