28. oktoober 1998 kell 22:00

Piima hind langeb pidurita

Alates aasta algusest on piimakilo kokkuostuhind odavnenud poole võrra, 1,70 kroonini kilo. Ühinenud Meiereid pole veel otsustanud, kas piimahind langeb 20 senti või veelgi rohkem.

Ühinenud Meiereide pressiesindaja Ene Nobeli sõnul otsustab ettevõte hinnalanguse suuruse homme.

Sarnaselt Ühinenud Meiereidega kavatseb hinda langetada ka Tallinna piimatööstusele piima varuv AS Rävala Piim. Kui palju ja millal piima hinda langetatakse, otsustab Tallinna piimatööstus esmaspäeval.

Saaremaa liha- ja piimatööstuse peadirektor Ahti Viilup ütles, et ka Saaremaa tööstus plaanib piima kokkuostuhinna langetamist. «Sellel nädalal me hinna langetamist veel ei otsusta,» kinnitas Viilup.

Praegu maksab Saaremaa piimatööstus kõrgema sordi piima kilogrammi eest kaks krooni.

AS Võru Juust ei ole veel otsustanud, kuidas vastata Ühinenud Meiereide hinnalangetamisele. Võru Juustu juhataja Heiki Pensa sõnul arutab ettevõte oma hinnapoliitikat järgmisel nädalal.

Piimaliidu direktori Rein Reissoni sõnul on järgmine etapp piimatööstuste raskustes see, et hakatakse piirama piima kokkuostu. Või makstakse tootjale kroon ja palutakse piim maha kallata, ütles ta.

Piimatööstused on sunnitud Venemaale müüma toodangut tunduvalt odavamalt, et saada vähegi leevendust käibevahendite puudusele. Näiteks võid müüakse hinnaga 21 krooni kilo, varem oli võikilo hind 37 krooni. Juustu müüakse hinnaga 23 krooni kilo, mis on 20 krooni vähem kui aasta alguses.

Piimaliidu juhi hinnangul on olukord Venemaal küll arvelduste poole pealt stabiliseerunud, kuid hinnad on nii madalad, et tööstusettevõtetel pole mõtet selliste hindadega oma toodangut sinna müüma hakata.

«Kui kokkuostuhinnad Eestis nüüd veel natuke kukuvad, siis ehk muutub meie hapukoor Venemaale müües hinna poolest jälle konkurentsivõimeliseks,» lisas Rein Reisson.

Hetkel kuum