4. november 1998 kell 22:00

Pangakriis kajastus reitingus

Kommertspankade septembrikuu riskireitingus on kuu varasemaga võrreldes toimunud märkimisväärseid muutusi, mis küllalt adekvaatselt kajastavad ka tegelikult pangandusmaastikul toimunut.

Septembri lõpu bilansid kajastavad viimast seisu enne Eesti Panga puhastusaktsioone oktoobrikuu alguses. Pea kõik vaatluse alla võetud pangad on reitingus märgatavalt kaotanud. Näiteks Forekspanga arvestuslik riskisus kasvas augusti lõpu seisuga võrreldes 3,7 korda, ERA Pangal 2,4 korda, Krediidipangal 1,8 korda. Üllatavalt hästi läks EVEA Pangal, kelle riskisus suurenes vaid 0,07 punkti võrra ehk 0,5%.

EVEA Panga puhul paistab silma, et septembris on pangast raha tugevasti välja voolanud. Kokku vähenes panga bilansimaht septembris 112,7 mln kr võrra. Kuna raha väljavool toimus eeskätt lühiajaliste kohustuste arvelt, kaeti osaliselt aga ka võlakirjaportfelli vähendamisega, ei mõjutanud see väga drastiliselt panga likviidsust. Küll vähendas võõrvahendite väljaviimine pangast finantsvõimendust, mis riskisuse arvestamisel kompenseeris varade struktuuri mõningase halvenemise.

Suurima kaotuse osaliseks sai seekord aga oktoobris riigistatud Foreksank, mida näitab ka kahe koha võrra tahapoole kukkumine tabelis.

Forekspank kaotas kõigis arvesse võetavates parameetrites. See on tingitud kindlasti ka Eesti Panga järelevalve all valminud bilansist, mis võtab väga konservatiivselt arvesse kõik panga majandusseisu puudutavad asjaolud. Näiteks on panga käesoleva aasta majandustulem kahanenud septembri ja augusti bilansi võrdluses 73,7 mln kr võrra. Kliendid viisid kuuga Forekspangast raha välja 325 mln krooni väärtuses.

1. Hansapank

2. Ühispank

3. Investeerimispank

Hetkel kuum