Ettevõtetel raske saada garantiid

06. november 1998, 00:00

Leks Kindlustuse avalike suhete juht Rivo Saarna tunnistas, et juba mitmeid kuid ei ole Leks uusi garantiilepinguid sõlminud. «Juhatuse otsusega kinnitatud strateegia on garantiikindlustuse osatähtsust kindlustusportfellis vähendada ning kui uusi lepinguid peaks sõlmitama, siis ainult juhatuse nõusolekul,» väitis Saarna.

Garantiikindlustus on väga riskiohtlik kindlustusliik, mille mõju võimendub tugevasti läbi üldiste majanduslike raskuste riigis, ütles Saarna.

Garantiikindlustus tagab kindlustusvõtja kohustused kolmandate isikute või lepingupartnerite ees ning kindlustusjuhtum on sellisel juhul garanteeritavate maksete ärajäämine kliendi tahtest sõltumata. Kui garantii saanud firma ei maksa oma võlga kolmandale isikule ära ning kindlustusselts teeb seda tema eest, on seltsil õigus raha võlgu jäänud firmalt sisse nõuda, vajadusel ka pankrotimenetlus algatada.

Leks Kindlustuse õigusdirektor Ivo Viires tunnistas, et kindlustusseltsil on garantiikindlustusega juba mitmeid probleeme olnud ja seltsil on tulnud üks 1,9 miljoni kroonine väljamakse teha.

Eesti Kindlustuse kindlustusdirektor Mihkel Uibopuu rääkis, et Eesti Kindlustuses on garantiikindlustuse saamiseks rakendatud endisest tunduvalt karmimad reeglid. Üks tingimus on, et väljaantav garantii ei tohi ületada 20 protsenti firma laenuvabast omakapitalist, lausus Uibopuu. Ta lisas, et samas ei tohi kõik kindlustusobjektiks olevale firmale antud garantiid ületada 500 000 krooni.

Uibopuu sõnul on nõudlus garantiikindlustuse järele kasvanud väga kiiresti, kuid vaid 80 protsenti potentsiaalsetest klientidest vastavad nendele kriteeriumitele.

ASA Kindlustuse vastutus- ja finantsriskide kindlustaja Tiit Jüriöö tunnistas, et üldine majanduse madalseis on garantiikindlustuse hinda viimastel kuudel tõstnud, kuid sellest teenusest ASA loobunud ei ole.

Suurima osa garantiikindlustusest moodustab ASA Kindlustuse kindlustusportfellis tolligarantii, mille puhul kohustub tollimaakler tasuma tolliametile ekspordi-impordi makse. On juhtunud, et pankade moratooriumi või pankrotistumistega ei ole makseraskustesse sattunud importija võimeline tollimaaklerile maksma ning see nõue jõuab kindlustusseltsi, rääkis Jüriöö.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing