ÄP fototoimetus • 19. november 1998 kell 22:00

Käibemaks rutem tagasi

«See on kohe väga hea sõnum,» rõõmustas Virkebau eile sellest otsusest kuuldes. Ettevõtjad on mitu aastat taotlenud riigile makstava käibemaksu kiiremat tagasimaksmist, kuid seni pole edu olnud. Kaks aastat tagasi üritas analoogset ettepanekut teha Reformierakond, kuid siis ei läinud see riigikogus läbi.

Tekstiilitööstus Kreenholmil on iga kuu riigi käes käibemaksuna kinni umbes 8 miljonit krooni, kahe kuu kohta koguneb seda 15--16 miljonit. Ettevõte impordib suurema jao oma toorainest, makstes selle eest piiril käibemaksu. Samas ekspordib Kreenholm 80 protsenti valmistoodangust, see on maksustatud käibemaksu nullmääraga ja maksu selle pealt ei tule maksta. Sellegipoolest võtab piiril makstud käibemaksu maksuametilt tagasisaamine Virkebau sõnul aega keskmiselt 45 päeva ja selle aja jooksul on väärtuslik käiberaha riigi käes kinni.

Kreenholm on viimasel ajal kasutanud faktooringfirma teenust, kes maksab ettevõttele raha enne tähtaja saabumist kätte ja arveldab ise maksuametiga, kuid nüüd on Virkebau sõnul võimalik näiteks sellisest kulutusest loobuda.

Riigikogus vastu võetud käibemaksuseaduse muudatuse eelnõu autori, rahanduskomisjoni esimehe Olev Raju sõnul annab tagastusaja lühendamine firmadele 500--800 miljoni krooni ulatuses täiendavaid käibevahendeid.

Uus kord teeb raskemaks maksuameti töö, sest neil jääb võimalike pettuste kontrollimiseks aega kahe kuu asemel üks kuu. Seaduses on aga endiselt punkt, et kahtluste puhul võib maksuamet käibemaksu tagastamise aega pikendada.

Autor: ÄP

Hetkel kuum