Aktsiakapitali suurendamisest

Aili Truuväli 23. november 1998, 00:00

Fondiemissioon on osa- või aktsiakapitali suurendamine omakapitali arvel sissemakseid tegemata.

Kui osa- või aktsiakapital on täielikult sisse makstud või fondiemissioon on läbi viidud, esitab juhatus äriregistrile avalduse osa- või aktsiakapitali suurendamise kandmiseks äriregistrisse, lisades avaldusele osanike või aktsionäride üldkoosoleku otsuse.

10. juulist lisatakse fondiemissiooni teel osa- ja aktsiakapitali muutmise kandeavaldusele peale teiste kohustuslike dokumentide fondiemissiooni läbiviimise aluseks olnud majandusaasta aruanne, mitte bilanss nagu varem.

Seega äriühingud, kes on fondiemissiooni teel osa- või aktsiakapitali muutmise kandeavalduse äriregistrile enne 10. juulit esitanud, tegutsesid seaduslikult, lisades kandeavaldusele bilansi.

On juhtumeid, kus asja menetlejad ei ole selgeks teinud, mis on bilanss ja mis aastaaruanne, ning nõuavad bilansile aastaaruande lisamist.

Raamatupidamisseaduse § 3 avab seaduses kasutatavad mõisted. Selle kohaselt on bilanss raamatupidamisaruanne, mis kajastab mingi kuupäeva seisuga raamatupidamiskohustuslase vara, kohustusi ja omakapitali.

Raamatupidamise aastaaruanne koosneb bilansist, kasumiaruandest ning aastaaruande lisadest. Majandusaasta aruanne koosneb raamatupidamise aastaaruandest, tegevusaruandest, audiitori järeldusotsusest ja majandusaasta kasumijaotuse aruandest.

Seega on bilanss majandusaasta aruande ühe kohustusliku osa -- raamatupidamisaruande -- üks osa.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing