24. november 1998 kell 22:00

Kadriorus on keeruline parkida

Vanast ja uuest kokku ehitatud Hotesti büroohoone äriidee komistuskiviks võivad saada Kadrioru viletsad parkimistingimused.

Remondi- ja ehitusteenuseid pakkuv Hotest otsustas rendipinnale asumise asemel ehitada oma maja koos samal territooriumil asuva väikese multifunktsionaalse tootmispinnaga. Hotest lahendas kontorivajaduse neljakordse büroohoonega, mille kolmel korrusel asuvad rendipinnad. Kadrioru madalat hoonestust järgivale ärimajale rentnike leidmist raskendavad piirkonna kitsad parkimisvõimalused, hetkel on pooled rendipinnad vabad.

Uusehituse vundamendil asus varem korduvalt ümber ehitatud tööstushoone. Hotest soovis pärast vastupidavusuuringuid säilitada esimese ja teise korruse unikaalse betoonvalust vahelae koos talastusega ja hoovipoolse paekiviseina, mille pind on puhastatud ja kontrastina klaasfassadile nähtavale jäetud.

Kahel esimesel korrusel asuvad suurte saalidega avatud bürooruumid, kus saab kasutada teisaldatavaid vaheseinu, ülemiste korruste büroopind jaguneb kabinettideks.

Büroohoone teevad erakordseks kiviplaatidest põrandad läbi maja, kasutatud on nii täiskivi- kui ka glasuurplaate. Korruste põrandad on kujundatud erivärviliste plaatidega, sisekujunduse tegi Pille Lausmäe. Põrandakütte varasema vähese leviku tõttu jahedas kliimas kivipõrandaid reeglina ei paigaldatud. Põrandakütte puhul õigustab soojust akumuleeriv kivipõrand end igati. Kiviplaadid pole teistest põrandakatetest oluliselt kallimad, küll aga nende paigaldamine.

Krundi piirile kerkinud hoonet on võimalik laiendada kõrvalkrundile, kus asub amortiseerunud puitehitis.

Ehitamiseks korraldasime konkursi, kus eelistasime firmat, kellega meil olid varasemad koostöösuhted ja kelle ehituskvaliteedile võisime kindlad olla. Me ei valinud kõige odavamat lahendust, et mitte alt minna, vaid lähtusime tulemusest, mida tahtsime saada.

Ehitaja valikuga oleme rahul -- polnud närvilist õhkkonda, teineteise ületrumpamist ja lollitamist. Kõik algselt hinna ja tähtaja suhtes kokkulepitu pidas lõpuni paika. Probleemid lahendasime ühiselt ja edukalt. Ümber ei tulnud midagi teha. Ehituskvaliteedi hinnaks viit siiski ei paneks, vaid nelja. Ise ehitusfirmana olime nõudlik tellija. Ehituse eritööd tegime ise kõrvaltöö-

võtuna: toru- ja sanitaartööd, kütte- ja ventilatsioonitööd.

Eestis pole teist sellist maja, mille põrandad oleksid Vahemeremaade kombel tervenisti kaetud kivi-

plaatidega. Oleme neid jõudumööda maale toonud ja projektimüügiga tegelnud ning kivipõrand on meeldima hakanud. Olen ise Hispaania kultuuri fanaatik.

Projekt sujus, tellijaga oli hea koostöö vaatamata sellele, et objekt ise oli suhteliselt raske -- vanast tööstushoonest büroohoone tegemine. Palju konstruktsioone tuli ümber ehitada, vana ja uue kokkusobitamine tõi kaasa ka üllatusi, kuid tellija suhtus sellesse mõistvalt. Tellija poolt määratud tähtaeg ei olnud pinev, vaid normaalne -- jõudsime õigeks ajaks.

Üldjoontes lahendatud projekti saime tellijalt ehituse alguses, lepingu järgi tuli meil koos konstruktoriga lahendada tehniliste sõlmede ehitus. Töökorraldus oli operatiivne. Projekteerija oli ehitusse kaasa haaratud, temalt saime töö käigus vajalikud lisajoonised.

Hoone sisemuse teevad huvitavaks kivipõrandad, mis annavad igale korrusele oma näo, igas kabinetis on erinev plaadimuster. Põrandate tegemisel kasutasime väga laia plaatidisortimenti, tellija loobus PVCst ja vaipkatetest.

Gustafile oli see aasta suurim ehitusobjekt Tallinna piirkonnas nii rahaliselt kui ka mahult.

Hetkel kuum