Juhtkonna osa aruannete koostamisel

Rainer Innos 21. detsember 1998, 00:00

Seoses läheneva aruandlusperioodi lõpuga paljudes ettevõtetes kerkib taas päevakorda majandusaasta aruande koostamine. Aruande koostamisel tasuks tähelepanu pöörata mitmetele alltoodud aspektidele, mille osas on enamasti veel suured võimalused arenguks.

Eesti ettevõtluskeskkonda on seni iseloomustanud soov piirduda aruandes võimalikult lakoonilise sõnastusega. Põhjenduseks võivad olla ärialased kaalutlused, kuid sageli võib «oht» olla ka ülepaisutatud.

Ärikeskkonna üldist arengut arvestades tuleks raamatupidamise aastaaruandesse lisada põhjalik ülevaade põhilistest arvestusprintsiipidest ning julgemalt lisada muud infot, mis on vajalik arvandmete mõistmiseks (lisad viidetega aruande kirjetele). Sellest tulenevaid võimalikke «ohtusid» tuleks võrrelda positiivse efektiga, mida annab professionaalselt koostatud ja hõlpsasti loetav aruanne.

Rahvusvahelised raamatupidamisstandardid (IAS) nõuavad aruandluses rakendatud arvestuspõhimõtete kajastamist eraldi osana aruandes. Eestis kehtivate reeglite kohaselt tuleb neid kajastada aruande lisa vormis. Suuremat tähelepanu tuleks pöörata seni suhteliselt vähest kajastamist leidnud arvestus-
põhimõtetele, mille konkreetse rakendamise otsustab tegevjuhtkond, näiteks:

  • müügitulu ja omahinna kajastamise põhimõtted;
  • potentsiaalsete kohustuste (garantiikohustus) hindamise alused;
  • kulude kapitaliseerimise põhimõtted jpt.

Eeskuju selles osas võib leida näiteks ettevõttega samal alal tegutsevate suurte rahvusvaheliste kontsernide aastaraamatutest. Aastaaruande koostamine ei tohiks kujuneda ainult pearaamatupidaja või finantsjuhi ülesandeks. 1998. aasta aruande koostamisel võiks ettevõtte tegevjuhtkond suurendada oma osa selles protsessis.

Omapoolseid kommentaare, mis ei puuduta otseselt arvestuspõhimõtteid, tuleks juhtkonnal esitada tegevusaruandes, sh näiteks kommentaare majanduskeskkonna muutuste ja aasta 2000 mõju kohta. Seal võiks olla ka kommentaarid ettevõtte tegevuse tugevate külgede ja ressursside kohta, mis ei kajastu bilansis, kuid aitavad kujundada pilti ettevõttest.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing