Reuters/Scanpix • 14. jaanuar 1999 kell 22:00

Brasiilia reaal noateral

Kriis maailma suuruselt kaheksanda majandusega riigis, millel on ulatuslikud kaubandussidemed USAga, mõjutab automaatselt maailmamajanduse võtmetegureid -- USA dollarit ja New Yorgi börsi. Veelgi ohtlikum on kriisi psühholoogiline mõju, mis võib vallandada kapitali uue väljavoolu arenevatelt turgudelt, sealhulgas Ida-Euroopast.

«Brasiilia valuuta devalveerimine on uus märk, et kriis arenevatel turgudel pole lõppenud,» ütles Jaapani tööstuspanga analüütik Eckhard Schulte.

Halvim stsenaarium oleks läinudsügiseste sündmuste kordumine, kus investoreid tabanud riskihirm tingis kapitali pagemise aktsiatest suhteliselt riskivabadesse USA ja Saksa valitsuse võlakirjadesse. Tagajärjeks oli aktsiakursside järsk langus, laenuvõimaluste ahenemine, investeeringute kallinemine ning maailmamajanduse kasvutempo aeglustumine.

Eile hakkasid Brasiilia valuuta devalveerimisest langusse läinud börsid osaliselt taastuma. Aasia börside vaoshoitud reaktsioon tugevdas ka dollarit.

«Nii kergesti enam äärmustesse ei minda,» kommenteerisid analüütikud. «Turud suhtuvad Brasiilia uudistesse nii rahulikult, et see on peaaegu kohutav.»

Ajutine rahu börsidel, mis tekkis läinud oktoobris pärast USA ja mitme teise riigi intressimäärade langetamist ning vastuabinõusid paanilise aktsiamüügi ohjeldamiseks, on siiski häiritud. Brasiilia reaali devalveerimisega, mida valitsus iga hinna eest vältida soovis, on tekkinud uued kartused, et rahvusvaheline üldsus on võimetu Aasia ja Venemaa stiilis kriise ennetama. Kriis puhkes hoolimata rahvusvahelise valuutafondi (IMF) ja USA eestvedamisel mullu novembris Brasiilia toetuseks eraldatud 41,5 mld dollarilisest abipaketist.

Otsustavaks saab see, kas Brasiilia valuuta laiendatud kõikumiskoridor jääb püsima. Kui investorite suhtumine ei muutu, ei suuda valitsus reaali kaitsta. Rahvusvahelise rahandusinstituudi sõnul sõltub palju sellest, kas poliitikud mõistavad olukorra tõsidust ja jätkavad reforme. Mitmed IMFi reformiettepanekud on praegu parlamendis arutusel.

Seni on kriisist tabatud riikide -- Venemaa, Indoneesia -- katsed devalveerimist kontrollida liiva jooksnud. IMF ja USA rahandusministeerium usuvad aga, et kui Brasiilias õnnestub finantskriisi vältida, on see peamine eeldus USA ja Euroopa majanduskasvu jätkumiseks ning ülemaailmse majanduskriisi vältimiseks.

Põhjus pole vaid selles, et Brasiilia on USA suurim eksporditurg ning et USA pangad on sinna laenanud ligi 25 mld dollarit. Hullem on see, kui Brasiilia kisub kaasa piirkonna teised riigid eesotsas Argentina ja Mehhikoga, nagu juhtus Venemaa finantskriisi vallandumisel, ning laieneb Aasiasse ja Ida-Euroopasse. Välistatud pole Hongkongi ja Hiina valuuta kukkumine.

Handelsban2keni analüütik Jan Häggström ennustab, et 1999 tuleb katsumuste aasta kõigile valuutakomitee süsteemiga riikidele.

Autor: REUTERS

Hetkel kuum