Sirje Niitra • 20. jaanuar 1999 kell 22:00

Kloostrimetsas saab maja asemel osaku

«Me tõesti müüme inimesele ühe võimalusena osaühingut, mis omab kinnistut, mis omakorda koosneb kas elamust või korteriomandist koos maaga,» tunnistas OÜ Wicom direktor Aare Ruubel.

Osakute müügi korral annab endale kodu soetada sooviv inimene osaühingule laenu, laen ei ole aga käibemaksuga maksustatav. Ruubeli sõnul maksab Wicom kõigi tellitud ehitusteenuste pealt käibemaksu, kuid saab selle hiljem riigilt tagasi. «Kas Eesti seaduste järgi käia on keelatud?» küsis Ruubel, nimetades kirjeldatud asjade käiku igati seaduslikuks äriskeemiks.

Osaku ostja annab pangale laenu saamisel tagatiseks kinnistule seatud hüpoteegi. Wicomi kliendid on seni saanud laenu põhiliselt Ühispangast.

Tiskre elurajooni rajava Eesti ühe suurema kinnisvarafirma Uus Maa üks tegevjuhte Urmas Laur ütles, et kui kõik on seaduslik ja kliendid valmis sellise keerulise skeemiga kaasa minema ning ka pangad seda aktsepteerivad, ei saa ka Wicomile midagi ette heita. «Kindlasti on mitmeid skeeme, kuidas makse vähem maksta, aga pikemas perspektiivis ei vii need kuhugi,» leidis ta.

Urmas Lauri sõnul püüab Uus Maa igasuguseid kahtlasi skeeme vältida ja soovib, et asjad oleksid kliendile võimalikult selged. «Maksuseaduste tõlgendamisel jääb alati risk, et maksuamet võib neid teisiti tõlgendada,» märkis ta.

Maksuamet võib tasumata jäetud makse sisse nõuda kolme aasta jooksul, kuid siis lisanduvad neile ka viivised. Miljon krooni maksva ridaelamukorteri eest tuleb tavaliselt tasuda 180 000 krooni käibemaksu riigile, kahemiljonilise elamu puhul kaks korda enam.

Wicomi kasutatav skeem võib kujutada riski elanikele, kes ei saa korteri või maja omanikuks selle sõna tavalises tähenduses ja kellelt maksuametnikud võivad hiljem tasumata maksu sisse nõuda.

Wicom kuulub täies ulatuses OÜ-le Balti Büroohoone, mille suuromanik on hiljaaegu hotelli Grand Hotel Mercure Tallinn ehitanud suurärimees Aleksander Kofkin.

Hetkel kuum