Sirje Niitra • 24. jaanuar 1999 kell 22:00

Merelaevandus plaanib streigikindlustust

Laevafirma kaalub tõsiselt enda kindlustamist võimalike streikide vastu, ütles Eesti Merelaevanduse arendusdirektor Viktor Palmet. Kuna üldine streigikindlustus on väga kallis, tuleb tema sõnul kõne alla kindlustamine konkreetsete juhtumite puhuks. «Kindlustusfirmad ei taha aga kahju hüvitada juhtudel, kui kindlustusvõtjal oli informatsioon võimaliku streigi kohta,» kurtis ta.

Merelaevandus tõi oma kaubalaeva Rakvere eelmisel nädalal Taanist Århusi sadamast ära ja suunas selle teisele liinile, kuid teine laev Calibur seisab endiselt Helsingi sadamas. Rakvere sai ära tuua seetõttu, et see seisis tühjalt. Caliburil on aga viis konteinerit kaubaga peal.

Möödunud nädalal käisid Eesti Merelaevanduse esindajad Soome meremeeste ametiühingu jutul palvega lossida laev tühjaks, et selle saaks liinilt ära tuua, kuid palvele ei tuldud vastu.

«Nad keeldusid lossimiseks luba andmast vaatamata sellele, et me lubasime boikoti ajal sellele liinile mitte ühetegi teist laeva panna. Nende nõue on, et me sõlmiksime nende ametiühinguga kollektiivlepingu. Seda ei saa me aga teha, sest neil laevadel ei tööta Soome meremehi,» selgitas Palmet.

Eesti Merelaevanduse arendusdirektori Viktor Palmeti sõnul otsustas firma laevad boikoti alt ära tuua kahjumi vähendamise eesmärgil. «Me ei pea seejuures silmas üksnes enda, vaid ka Soome kaubaomanike huvisid, kes samuti boikoti tõttu kahju kannavad,» märkis ta.

Ühe laeva boikoti all olemise tõttu jääb laevaomanikul saamata 150 000 krooni päevas. Rakvere puhul, mis töötab nüüd liinil Tallinn--Kiel, arvestab laevafirma kahju tulu vahega. Kui palju üks liin teisest tulusam on, ei osanud aga Palmet praegu veel öelda.

Hetkel kuum