Aili Kukumägi • 25 jaanuar 1999

Reklaamieelarves rida ka Internetile

Tänavu eraldavad paljud rahvusvahelised kontsernid esimest korda oma reklaamieelarves rea ka internetireklaamile. Revolutsioon on toimunud mõningates Eesti firmadeski.

Microlinki juhatuse esimees Allan Martinson toob näiteks Procter & Gamble'i (suurim reklaamija Eesti meedias) ja Hansapanga.

Eesti suurim arvutitootja Microlink ja BNS avasid tänavu uue eestikeelse internetivärava Online Portal, millesse investeeritud miljon krooni loodetakse reklaamiga kahe aastaga tagasi teenida.

Eesti ühe suurema internetireklaami teenust pakkuva ASi Meediamaa reklaamiosakonna juhataja Tanel Talve sõnul toimus murrang õieti mullu sügisel, mil IBM esimese rahvusvaheliselt tuntud kaubamärgina panustas Eestis reklaamile Internetis.

1998. aasta teisel poolel kasvas Meediamaa internetireklaami käive 400%. Võrgureklaami kogumahu kohta Eestis statistika puudub. Martinsoni hinnangul võis see mullu olla 2--4 mln krooni, 1999. aastaks prognoosib ta 3--6 mln krooni. Talve pakub kasvu 2 mln-lt 5 mln kroonile.

BNSile tõi võrgulehekülgedel avaldatud reklaam mullu teisel poolaastal sisse 200 000 krooni.

Uue www.online.ee kaudu loodetakse sadadesse tuhandetesse ulatuvale reklaamikäibele kuus. Mitte küll esimestel kuudel.

USAs tegutsevad maailma juhtivad uuringufirmad ennustavad internetireklaami mahu kasvu Ameerikas, mis annab 80% kogu maailma võrgureklaami käibest.

Forrester Research usub, et käive suureneb kaks korda, kuid Jupiter Communications on konservatiivsemal seisukohal. Viimane pakub, et käive kasvab 1,9 mld dollarilt 1998. aastal 2,9 mld dollarile 1999. aastal.

Tanel Talve on veendunud, et mõne aja pärast seatakse Eestis reklaami plaanimisel esikohale just interaktiivne osa ning traditsioonilisele meediale kulutatakse vähem. Peapõhjus on ühe kontakti hind, mis Interneti abil on madalam, ja kontaktide arv on ka täpselt mõõdetav.

Interneti puhul saab juba kampaania ajal teada, kui palju on reklaami nähtud ning mitu korda sellelt koduleheküljele liigutud.

Läänes ennustatakse, et internetireklaami väärtus tõuseb märgatavalt, kui ka kaubandus võrgu vahendusel käima hakkab. Nimelt varem reklaamiti arvutivõrgus, aga ostud tehti mujal. Nüüd ostetakse samast kohast, kus reklaami nähakse.

Eestis on nn loosungreklaam (ingl banner) veel alles lapsekingades. Piirangud seab keskmise arvuti võimsus. Näiteks Meediamaa ei soovita oma klientidel üle 15kilobaidiste bannerite avaldamist.

Vanemate arvutite puhul avaneks 50--60kilobaidine reklaam nii kaua, et kaoks igasugune huvi selle sisu vastu.

Mujal maailmas aga leitakse, et passiivsest bannerreklaamist, mis õieti meelde ei jää, on etem aktiivne pop-up-reklaam, mis tahes-tahtmata silma jääb. Ka sponsorreklaami, mis kujutab tavaliselt endast firma logo, populaarsus kasvab.

Pop-up-ehk kohe silma kargavat reklaami Eestis nähtavasti niipea tegema ei hakata, nimelt vihastavat pealetükkivus Interneti kasutajat.

Hetkel kuum