9. märts 1999 kell 22:00

Pettused tööbörsil

Kohtla-Järvel, Tallinnas ja Narvas esindatud personaliotsingufirma Madlena Reiside ASi tegevuse üheks kannatajaks on õigustõlkebüroo Interlex, kuhu ühel heal päeval hakkas tööotsijaid saabuma.

See tekitas Interlexi töötajates imestust, sest firma ei olnud kuulutanud, et töötajaid otsib. «Siis me küsisime lõpuks ühe inimese käest, kust see info pärit on,» ütleb arendusjuht Ann Virkus. «See oli mingi tööbüroo, Madlena Reiside AS, kes oli võtnud tööotsija käest 100 krooni ja öelnud, et Interlex otsib tööjõudu.»

«Kui me Madlena Reiside ASi helistasime, väitsid nad, et olid meile kunagi helistanud ning meie firmast oli öeldud, et CVsid võib meile saata,» sõnas Virkus, lisades, et seda ta kinnitada ega ümber lükata ei oska.

«Kui me lõpuks sekretärile ütlesime, et kaalume hagi esitamist, siis ta lubas, et ei saada inimesi enam,» räägib Virkus.

Tallinnas Väike-Ameerika tänaval Stalini-aegses majas asuva Madlena Reiside ASi juhtkonnaga suhtlemiseks eesti keelest ei piisa, nagu ka klienditeenindaja Oksana Golovinaga. Lõpuks leitud eestlanna sõnul ei saanud Interlexi läinud inimesed aru, et tuleb saata ainult CV.

Vastates küsimusele, kas kõik inimesed olid nii lollid, et sellest aru ei saanud, kostis vastus, et ilmselt küll. «Nad teevad kõike selleks, et tööd saada,» sõnas neiu.

Madlena Reiside ASil on olemas ka oma Interneti kodulehekülg, kus avaneb hea võimalus eesti keele nägursõnadega tutvuda. Leheküljelt võib välja lugeda, et seal on «Vabad töökohat Ida-Virumaal, Tallinnas ja mujalgi».

Tallinna vabade töökohtade leheküljel võib teiste hulgas tööd saada kanalisat.-ja veevarustuse proekteerija. Veelgi paremad töökohad on Ida-Virumaal, kus on võimalus töötada auto-osade müüja-kassiirina, kereremondi osakonna meistrina ning miks mitte ka pingitöölisena.

Hiljuti esitas ETV saatelõigu juhtumist, kus vabu töökohti pakkus 100kroonise teenustasu eest personaliotsingufirma Hansamer.

Kui üks meeskodanik Hansamerile 100 krooni maksis, sai ta vastutasuks kolme justkui tööjõudu otsiva ettevõtte aadressi. Kõigil aadressidel tegutsevates firmades läks tööjõudu vaja aga kas paar nädalat või koguni pool aastat tagasi. Tööjõudu vajanud ettevõtted polnud esitanud oma andmeid personaliotsingufirmale, vaid panid ajalehte kuulutuse.

Meeskodanik ei saanud Hansamerilt ka makstud 100 krooni tagasi, sest oli unustanud võtta enne kviitungi.

Tööhõiveameti töötute teenindusosakonna juhataja Anneli Sild ütleb, et päevas laekub 1000 töötu kohta umbes 2 kaebust. Arvestades ametliku töötuse piiriks ligi 4%, tuleb päevas tööhõiveametisse umbes poolsada kaebust.

Sild tunnistab et laekunud pretensioonidest on suur osa eratööpakkumisfirmade kohta: «Kaebuste sisu on peamiselt selline, et lubatakse poole aasta jooksul tööd leida, kuid vahepeal ei kontakteerutagi inimestega.» Sild ei soovinud avaldada firmade nimesid, kelle kohta kaebusi esitatakse.

Autor: Sten A. Hankewitz

Hetkel kuum